آزمایش لوس آنجلس (تعیین درصد سایش مصالح سنگی)

 los-lab-5256sd

دامنه کاربرد

 این آزمایش روش تعیین مقاوت سائیدگی دانه‌های سنگی درشت دانه کوچکتر از ۵/۳۷ میلیمتر را به وسیله دستگاه لوس آنجلس شرح می‌دهد.

خلاصه روش آزمایش

  آزمایش لوس آنجلس به منظور سنجش مقاومت سنگدانه‌های معدنی با دانه بندی استاندارد در برابر ضربه و سایش انجام می‌شود. ماشین لوس آنجلس یک اسنوانه فولادی دوار است که در آن تعداد مشخصی گلوله فولادی ریخته شده است. تعداد گلوله‌ها به دانه بندی نمونه مورد آزمایش بستگی دارد.

هنگامی‌که استوانه می‌چرخد، یک پره‏، نمونه و گلوله‌ها را با خود به بالا می‌برد و از آنجا آنها را به طرف مقابل استوانه می‌ریزد. به این ترتیب اثر ضربه و لهیدگی ایجاد می‌شود. سپس محتوای استوانه ضمن سائیده شدن در داخل آن حرکت می‌کنند تا بار دیگر  به پره برخورد کرده و این سیکل تکرار گردد. بعد از آنکه استوانه به تعداد دورهای مشخصی چرخید، محتوای آن را خارج کرده و مصالح سنگی را از الک عبور می‌دهند تا درصدی را که به صورت خاکه در آمده است، مشص کنند.

اهمیت و کاربرد

  آزمایش لوس آنجلس به طور وسیعی برای تشخیص کیفیت نسبی و قابلیت مصالح سنگی که دارای ترکیبات معدنی مشابهی بوده و ا منابع مختلفی تهیه شده اند، به کار برده می‌شود. نتایج این آزمایش را نمی‌توان بدون بررسی‌های لازم به عنوان یک معیار معتبر برای مقایسه بین مصالح سنگی که ساختمان، منبع و ترکیبات متفاوتی دارند، به کار برد.

 

los-lab-5241

وسایل مورد نیاز

  دستگاه لوس آنجلس – ماشین از یک استوانه فولادی توخالی که دو انتهای آن بسته است تشکیل می‌شود. قطر داخلی سیلندر ۵ ± ۷۱۱ میلیمتر و طول داخلی آن ۵±۵۰۸ میلیمتر می‌باشد. استوانه باید روی انتهای میله‌هایی که به دو قاعده آن متصل گردیده اند، سوار شود.استوانه باید حول محور خود به طور افقی دوران نماید و خطا در شیب محور آن نباید بیش از ۱ درصد باشد.

 دستگاه آزمایش باید به نحوی تنظیم شده باشد که سرعت دوران آن یکنواخت باشد.در صورتی که از نبشی به عنوان پره استفاده شده است، جهت حرکت باید به گونه ای باشد که محتوای ماشین روی سطح داخلی نبشی جمع شود.

 الک – با مشصات استاندارد ASTM E11.

ترازو – با دقت ۱/۰ درصد وزن نمونه مورد آزمایش.

گلوله – گلوله‌ها باید از فولاد و با قطر متوسط ۸/۴۶ میلیمتر و وزن ۳۹۰ تا ۴۴۵ گرم باشند.

گلوله‌ها با توجه به دانه بندی نمونه مورد آزمایش که دربند ۷ شرح داده شده، باید مطابق جدول زیر انتخاب شوند:

دانه بندی

تعداد گلوله‌ها

ون گلوله‌ها برحسب گرم

A

۱۲

۲۵ ± ۵۰۰۰

B

۱۱

۲۵ ± ۴۵۸۴

C

۸

۲۰ ± ۳۳۳۰

D

۶

۱۵ ± ۲۵۰۰

نمونه برداری

نمونه کارگاهی باید مطابق دستور العمل ASTM D75 برداشته شود و اندازه‌های مناسب آن مطابق استاندارد ASTM C702 برای آزمایش تفکیک گردد.

نمونه آزمایش

 نمونه آزمایش باید شسته شده و داخل کوره در دمای ۲۲۱ تا ۲۳۰ درجه فارنهایت ( ۱۰۵ تا ۱۱۰ درجه سلسیوس) تا رسیدن به وزن ثابت، خشک شود. نمونه باید به قسمت‌های متعددی با اندازه‌های متفاوت تفکیک شده و مطابق رده بندی ارائه شده اند. قبل از آزمایش باید وزن نمونه با دقتی نزدیک به یک گرم ثبت گردد.

روش آزمایش

 نمونه مورد آزمایش را در ماشین لوس آنجلس بریزید و اجازه دهید ماشین با سرعت ۳۰ تا ۳۳ درو در دقیقه، ۵۰۰ دور بچرخد. سپس مصالحی را از ماشین خارج کرده و ابتدا آن را از الک درشت تر از ۷/۱ میلیمتر ( نمره ۱۲ ) عبور دهید. سپس دانه‌های عبور کرده از این الک را طبق استاندارد ASTM 136 از الک ۷/۱ میلیمتر عبور دهید. مصالح درشت تر از ۷/۱ میلیمتر را شسته و در داخل کوره در دمای  ۱۰۵ تا ۱۱۰ درجه سلسیوس (۲۲۱ تا ۲۳۰ درجه فارنهایت) تا رسیدن به وزن ثابت، خشک نمائید. سپس وزن مصالح خشک شده را با دقت یک گرم تعیین کنید.

محاسبات

  وزن مصالحی را که از دست رفته است ( تفاوت بین وزن ابتدایی و وزن نهایی نمونه مورد آزمایش) را به صورن درصدی از وزن اولیه نمونه محاسبه کنید. این مقدار به عنوان درصد از دست رفته ذکر می‌شود.

  آزمایش تعیین مقاومت سائیدگی مصالح سنگی درشت دانه به وسیله سایش و ضربه در دستگاه لوس آنجلس

تیپ دانه بندی مصالح:

ردیف

شرح

مقدار

واحد

۱

وزن اولیه نمونه خشک W1))

 

گرم

۲

وزن نمونه خارج شده از ماشین لوس آنجلس که الک شده است (W2)

 

گرم

۳

درصد مصالح ازدست رفته  [ (W1 –  W2) / W­۱ ] × ۱۰۰

 

درصد

 

2 نظر روی “آزمایش لوس آنجلس (تعیین درصد سایش مصالح سنگی)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.