آشنایی با سقفها و عملکرد آنها

saghf

دیوارها می‌توانند هر فضایی را محصور نمایند ، اما سقف هر فضایی را امن می‌نماید . سقف‌ها به فضا آسایش می‌بخشند و آنها را از هجوم عوامل طبیعی مانند آفتاب و برف و باران حفظ می‌نمایند . به کمک سقف‌ها همانطور که در یک قفسه کتابخانه دیده می‌شود می‌توانیم ساختمان را به طبقات متعدد تقسیم نماییم در حقیقت ، دیوارها محیط اطراف خود را در جهت افقی تقسیم می‌کنند و سقف‌ها محیط را در جهت قایم تقسیم می‌نمایند.

مهم ترین ویژگی‌های یک سقف را می‌توان به ترتیب زیر برشمرد :

مقاومت و پایداری آن در برابر نیروهای وزن خود و بارهایی که قرار است سقف تحمل نماید که عمده ترین آن در بام بار برف می‌باشد .

مقاومت در برابر آب و هوا : سقف باید به وسیله مصالح عایق مانع از عبور رطوبت به داخل فضا شود . دوام قطعات و اجزای مختلف تشکیل دهنده سقف در برابر فرسودگی. همچنین مقاومت در برابر گرما و سرما و آتش سوزی از جمله ویژگیهای یک سقف مناسب است .

هر سقفی از لحاظ نوع ساخت و عملکرد سازه ای با توجه به شرایط می‌تواند به طرق مختلفی طراحی و اجرا گردد،که از آن جمله اند :

 الف ) سقف طاق ضربی

 ب )سقف چوبی

 ج ) دال‌ها ( یکطرفه ، دوطرفه و تیرچه بلوک)

 د ) سقف‌های کمپوزیت

 ه ) سقف‌های خرپایی یا فضایی

لازم به ذکر است که سقف‌های تیرچه بلوک که خود نوعی دال یکطرفه می‌باشد ، از سه عنصر دال ، تیرچه و بلوک تشکیل یافته که تیرچه‌ها و بلوک‌ها خود انواع مختلفی دارند .

بلوک‌ها که نقش باربری ندارند و فقط خاصیت پرکنندگی دارند انواع مختلفی دارد ازجمله :

بلوک‌های بتنی

بلوک‌های سفالی

بلوک‌های پلاستوفوم

تیرچه‌ها نیز چند نوع مختلف دارند :

  • · تیرچه‌های پیش کشیده
  • · تیرچه‌های پس کشیده
  • · تیرچه‌های پیش تنیده

 

انواع سقف‌های بتنی :

یکی از اجزای اصلی تشکیل‌دهنده انواع ساختمان‌ها، سقفهای بتنی هستند که نقش اساسی آنها انتقال نیـروهای قائم و افقی ناشی از وزن مـرده سقف، سربارها و نیروهای با دو زلزله به تیرها و ستونها و دیوارهای بابر است. در ضمن، اتصال کلیه اجزای بابر قائم (ستونها و دیوارها) به یکدیگر، موجب تقویت آنها شده و به این ترتیب، کل ساختمان در مقابل نیروهای وارده، به طور واحد واکنش نشان می‌دهد.

نظر به اینکه سقفها سهم نسبتاً زیادی از قیمت تمام شده ساختمان را به خود اختصاص می‌دهند. طراحان ساختمان، سیستم‌های متنوعی را به منظور هرچه اقتصادی‌تر کردن آنها، ابداع و اجرا کرده‌اند که صرفه‌جویی در مصرف بتن و فولاد، کاهش یا حذف قالب‌بندی، بهبود روشهای ساخت و ارتقای کیفیت اجرای محورهای اساسی، کوششهای انجام شده را تشکیل می‌دهند. در زیر، روند اساسی این مراحل پیشرفت به طور مختصر شرح داده می‌شود.

برای صرفه‌جویی در مصرف بتن و سبکتر کردن وزن سقف، قسمتی از مقطع سقف که در منطقه کششی قرار می‌گیرد، حذف و فقط آن مقدار از سطح مقطع بتن که برای جاگذاری آرماتورهای عرضی و کششی لازم است، باقی گذاشته می‌شود. این کار به ویژه برای کاهش وزن مرده سقف و ساختمان، دارای اهمیت خاصی است. فاصله محلهای باقی‌مانده به حد کافی نزدیک به هم انتخاب می‌شوند، تا مناطق فشاری و کششی مقطع بتنی سقف به طور یکپارچه عمل کنند و سقف حالت اولیه خود را از دست ندهد. این روش منجر به طرح دالهای مجوف، با پشت‌بند، لانه زنبوری مانند آنها گردیده است. مصرف بتن در این نوع سقفها، به حدود  مقدار اولیه، و وزن سقف نیز تقریباً به همین میزان کاهش می‌یابد. از طرف دیگر، به علت سبک‌تر شدن وزن سقفها، در مصرف میلگرد و هزینه اجرای بقیه قسمتهای باربر ساختمان، صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای شود.

قالب‌بندی برای ایجاد فضاهای مجوف در دال، معمولاً به روشهای زیر انجام می‌شود:

در روش نخست، برای اجتناب از قالب‌بندی محلهای خالی و پر کردن آن محلها، از بلوک‌های مجوف و سبک وزن استفاده می‌شود. به این منظور، مصالح پرکننده را به فواصل معین روی قالب کف قرار داده و میلگردها را نصب می‌کنند و سپس بتن‌ریزی انجام می‌شود.

در روش دیگر، از قالبهای فلزی و یا پشم‌شیشه که به راحتی قابل نصب و جمع‌آوری هستند، استفاده می‌گردد

سقف تیرچه و بلوک 

سقف تیرچه و بلوک جزء دال‌های یک طرفه به حساب می‌آید که در این نوع سقف برای کاهش بار مرده از بلوک‌های توخالی بسیار سبک ( مجوف) بتنی یا سفالی برای پر کردن سقف استفاده می‌شود۰

 

کاربرد تیرچه و بلوک در ساختمان

 : تیرچه و بلوک برای پوشش سقف ساختمان‌های اسکلت آجری و اسکلت فلزی واسکلت بتن ارمه استفاده می‌شود.

اما چرا جزء بهترین‌ها است ؟
۱: باعث سبکی سقف می‌گردد
۲: دوام خوب در مقابل آ تش سوزی دارد
۳: مقاومت خوبی در مقابل نیروهای افقی مانند باد و زلزله دارد
۴: عایق صوتی خوبی است
۵: عایق حرارتی در مقابل سرما وگرماست
۶: عایق رطوبتی است
۷: صاف و هموار بودن سطح زیر و روی سقف پس از اجرا از دیگر محاسن این نوع سقف محسوب می‌گردد
اما همانند دیگر سقفها این نوع سقف نیز دارای معایبی نیز هست که عمده عیب آن:
۱: اجرای آن نسبت به سقف‌های مشابه زمان زیادی نیاز دارد
۲:اجرای سقف تیرچه و بلوک نیاز به نیروی ماهر و متخصص دارد که متاسفانه به این موضوع اهمیت چندانی داده نمی‌شود
۳: و بزرگترین عیب این سقف این است که در دهانه‌های بزرگ نمی‌توان استفاده گردد

 

جدول ارتفاع بلوک و ضخامت سقف

ضخامت سقف       ارتفاع بلوک
۲۵                  ۱۸
۳۰                          ۲۲

    ۳۵                         ۲۶

نکات مربوط به تیرچه‌ها:
نکته ۱: اندازه عرض تیرچه‌ها ۸تا ۱۲ سانتیمتر است.
نکته ۲: ضخامت تیرچه‌ها معمولا ۴ سانتیمتر است.
نکته ۳: پس ازبتن ریزی تیرچه‌ها آن را بوسیله ویبراتور خوب ویبره کنیم.
نکته ۴: بتن داخل قالب فلزی یا سفالی جهت ساخت تیرچه با عیار ۴۰۰تا۵۰۰کیلوگرم سیمان در متر مکعب بتن ریز با مصالح سنگی ریزدانه تهیه شود.
نکته ۵:فاصله محوروسط تا محوروسط تیرچه دیگر معمولا ۵۰سانتیمتر شود.

سقف تیرچه و بلوک

پاره ای از محدودیت‌ها و ویژگیهای فنی سقف تیرچه و بلوک شامل تیرچه پیش ساخته نیز می‌شود. در زیر ویژگیهای مهم اجزای تشکیل دهنده خود تیرچه ، مورد بحث قرار می‌گیرد. تیرچه پیش ساخته از قسمت‌های زیر تشکیل می‌یابد :

۱-۱  عضو کششی

۱-۲  میلگردهای عرضی

۱-۳  میلگرد بالائی

۱-۴  بتن پاشنه

عضو کششی

حداقل تعداد میلگرد کششی دو عدد بوده و سطح مقطع میلگردهای کششی از طریق محاسبه تعیین می‌شود . در هر صورت ، سطح مقطع میلگرد کششی برای فولاد نرم ، از ۰٫۰۰۲۵ ، و برای فولاد نیم سخت و سخت ، از ۰٫۰۰۱۵ برابر سطح مقطع جان تیر نباید کمتر باشد . توصیه می‌شود قطر میلگرد کششی از ۸ میلیمتر کمتر و از ۱۶ میلیمتر بیشتر نباشد. در مورد تیرچه‌هایی که ضخامت بتن پاشنه آنها ۵٫۵ سانتیمتر یا بیشتر باشد ، می‌توان حداکثر قطر میلگرد کششی را به ۲۰ میلیمتر افزایش داد. برای صرفه جویی در مصرف فولاد و پیوستگی بهتر آن با بتن ، معمولا از میلگرد آجدار ، به عنوان عضو کششی استفاده می‌شود. حداکثر سطح مقطع میلگردهای کششی ، بستگی به نوع فولاد و بتن مصرفی دارد و نباید از مقادیر مندرج در جدول زیر بیشتر باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.