آنچه که باید موقع ساخت خانه بدانیم !

residential-home-structure

 

در این قسمت از  سایت میخاهیم از پایه اطلاعات و تقسیم بندیها و شرح حال کلیه مراحل ساختمان سازی را برای شما شرح دهیم . ساختمان‌ها بطور کلی به ۴ دسته ساختمان‌های فولادی ، بتنی ، ساختمانهای با مصالح بنائی (آجری) و ساختمان‌های اهای چوبی تقسیم می‌شوند.

از این دیدگاه ساختمان‌ها به طور کلی به چهار دسته ساختمان‌های فولادی، بتنی، ساختمان‌های با مصالح بنایی (آجری) و ساختمان‌های چوبی تقسیم می‌شوند. با توجه به کاربرد بیشتر و به روز بودن ساخت سازه‌های بتنی و فولادی در عصر حاضر، قوانین موجود در زمینه ساخت این دو نوع سازه را بیشتر مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم. سازه‌های بتنی و فولادی اگر براساس اصول مهندسی و ضوابط و آئین نامه‌های اجرایی موجود ساخته شوند، تفاوت آنچنانی از نظر مقاومتی با هم ندارند. با یادآوری این نکته که، فولاد در برابر حرارت و مواد شیمیایی نسبت به بتن مقاومت کمتری دارد (آتش سوزی و ذوب شدن، زنگ زدگی، پوسیدگی و…). در زلزله هر چه اعضای سازه شکل پذیرتر و انعطاف پذیرتر باشند، خسارات مالی و جانی وارده کمتر خواهدبود. برای این کار بهتر است از فولاد کم کربن، جوش پذیر و دارای شکل پذیری بالا استفاده شود. البته صرفا فولادی بودن یک سازه تضمینی بر مقاومت آن در برابر زمین لرزه نیست. به عنوان مثال برج ۲۰ طبقه Pinot Suarez که یک برج فولادی بود در زلزله سال ۱۹۸۵ مکزیکوسیتی، کاملا فرو ریخت. بنابراین مقاومت بالای سازه‌های فولاد مستلزم اجرای اتصالات و جوش‌ها و سایر مولفه‌های اجرایی آنها، به طور کاملا علمی‌و فنی و بر اساس آئین نامه‌های ملی و بین المللی موجود است.


باد بندها:

در ساختمان‌های فولادی، بادبندها بعد از تیر و ستون و در موقع زلزله و باد حتی می‌توان گفت بیش از آنها دارای اهمیت اند و عامل بسیار مهمی‌برای مقاومت در برابر زلزله و بارهای جانبی دیگرهستند. انواع باد بندهای هم مرکز و خارج از مرکز، به اشکال مختلف vو v معکوس و ضربدری (X) مورد استفاده قرار می‌گیرند. بادبندهای X برای مقابله با باد کاربردی ترند تا در برابر زلزله و در برابر بارهای متناوب از شکل پذیری کمتری برخوردارند، زیرا که در این نوع بادبندها در هنگام وارد شدن نیروهای جانبی، همواره یک عضو مورب آن در کشش و دیگری در فشار است و این باعث شکست آنی یا اصطلاحا شکست ترد می‌شود . طراحی و اجرای بادبندها باید با نهایت دقت و بر اساس اصول و قوانین مهندسی خصوصا در مورد محل قرارگیری خود بادبندها، نوع و اندازه پروفیل مصرفی، مقدار و نوع و طول جوش‌ها، نوع درز جوش و… صورت گیرد.
تیر و ستون‌های بتنی:

بتن مسلح بتنی است که در آن برای مقاومت و شکل پذیری بیشتر در قدیم از مواد و الیافی طبیعی مثل موی اسب، بز و در عصر حاضر از فولاد (اکثرا میلگرد یا سیم‌های ضخیم و…) یا از الیاف مصنوعی استفاده می‌شود. در اجرای این نوع اعضا رعایت نکات زیر الزامی‌است:
بکار بردن میزان آرماتور در حد مورد نیاز طبق نقشه نه بیشتر و نه کمتر، فاصله گذاری مناسب بین آرماتورها، عدم استفاده از میلگردها و مسلح کننده‌های زنگ زده و آغشته با گرد و خاک یا هر ماده دیگر، برس کشیدن آرماتورها قبل از بتن ریزی و تمیز کردن آنها، استفاده از بتن با عیار (مثلا بتن با عیار ۳۵۰ یعنی بتنی که در هر متر مکعب آن که در حدود ۴/۲ تن وزن دارد میزان سیمان مصرفی ۳۵۰ کیلوگرم است) سیمان خواسته شده طبق نقشه اجرایی، رعایت زمانبندی بتن ریزی، استفاده از سیمان با تیپ بندی متناسب با شرایط محیطی محل احداث سازه و نیز متناسب بامقاومت خواسته شده، استفاده از سنگدانه‌ها (شن و ماسه )با دانه بندی مناسب و درصد اختلاط صحیح و نهایتا استفاده از آب مناسب بتن ریزی. زیرا هر آبی که املاح آن از حد طبیعی بیشتر یا کمتر باشد برای بتن ریزی مناسب نیست و بتن ساخته شده با آن مقاومت مطلوب را نخواهد داشت. بهترین آب برای ساخت بتن، آب آشامیدنی و قابل شرب است.
یک بتن ایده آل:

بتن مصالحی است متشکل از سنگدانه (شن وماسه حدودا ۷۰ درصد) و مابقی آب و سیمان است. بتن بعد از ۲۸ روز به حدود ۹۰ درصد از مقاومت نهایی خود می‌رسد و هر آن به مقاومت آن افزوده می‌شود تا به مقاومت کامل خود برسد
برای دستیابی به یک بتن ایده آل باید نسبت آب به سیمان مناسب بوده، دانه بندی استاندارد و مقاومت و سختی کافی سنگدانه‌ها (شن وماسه) و مخلوط کردن آنها با نسبت‌های تعیین شده نیز باید بر اساس دستور العمل‌های موجود باشد. استفاده از نوع سیمان (تیپ ۱،۲، ۳، ۴،۵، ضد سولفات) متناسب با شرایط محیطی و مقاومت مورد نیاز مهمترین عامل در کیفیت بتن است، متراکم کردن کامل و هواگیری بتن در هنگام بتن ریزی به کمک لرزاندن بتن در مدت زمان معین برای خروج آب و حباب اضافی بتن و جلوگیری از تخلل (حفره حفره شدن) بتن و در نتیجه کاهش مقاومت آن بعد از گیرش بتن نتیجه ای بی نقص را به همراه خواهد داشت.

 

images

شکل هندسی نقشه ساختمان:

یک سازه مقاوم در برابر زلزله دارای نقشه ساده، متقارن وبدون کشیدگی در سطح(پلان) و ارتفاع (نما و مقاطع عرضی) است؛ چنین سازه ای دارای توزیع مقاومت یکنواخت و پیوسته بوده، در برابر زلزله
مقاوم تر است. هرچه نقشه یک ساختمان ساده تر باشد، باعث قدرت بیشتر مهندسان در درک رفتار لرزه ای سازه از یک طرف و از جهت دیگرکسب اطلاعات بیشتری از رفتار دینامیکی (حرکتی) اتصالات آن می‌شود. بهترین شکل پلان به صورت مربع یا اشکال منظم هندسی نزدیک به آن (مثلا مستطیلی) است. نقشه‌های دایره ای هم مناسبند. نقشه‌هایی که شمای کلی آنها بصورت (L – صلیبی – U – H -T) هستند، نامناسب بوده، محاسبات این سازه‌ها که دارای نقشه‌های کشیده هستند، پیچیده تر از دیگر ساختمان‌هاست. ..و حتما باید از درز زلزله استفاده شود.
ارتفاع ساختمان:

نسبت ارتفاع (h ) به عرض (b) ساختمان نباید از ۴ تجاوز کند. اگر این نسبت بین ۴ تا ۶ باشد حالت بحرانی داشته، هر چه این نسبت بیشتر شود احتمال واژگونی و از جا کنده شدن ساختمان وجود دارد. حتی الامکان باید سعی شود که تمام طبقات دارای ارتفاع یکسان و یکنواخت بوده و در ساختمان طبقات با ارتفاع غیر معمول کوتاه یا بلند نداشته باشیم. پرهیز از داشتن تراز‌های دو قسمتی در ساختمان و ساخت باز شوها در دیافراگم‌ها (منظور از دیافراگم صفحه ای است فرضی که نقاط مقاوم را به هم متصل می‌کند تا به صورت یکپارچه عمل کرده و در برابر نیروها مقاومت کنند. عمده ترین دیافراگم‌ها در ساختمان‌ها سقف طبقات هستند که باعث عملکرد همزمان و هم جهت تیر‌ها و ستون‌ها و به طور کلی عمل کردن همزمان تمام اجزای طبقه و نهایتا کل سازه می‌شوند) نیز امری ضروری است.

 

article-0-052AD66B00llll

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.