اجرای اسکلت فلزی ۲

 

جوشکاری
عبارت است از اتصال و یکپارچه کردن به یکدیگر که به کمک حرارت ، با و یا بدون استفاده از فشار و یا مواد پرکننده اضافی برای ذوب فلز مبنا و ماده جوش به کار میرود تا مواد، سیال شده و تداخل آنها عملی گردد ضمناً حرارت، شکل‌پذیری را افزایش داده باعث میشود که حتی در صورت عدم ذوب کامل، سیلان خمیری انجام شود به علاوه حرارت باعث کمک به کنده شدن لایه‌های مواد خارجی از روی اجسام میگردد. معمولترین روش‌های جوشکاری خصوصاً برای جوش فولاد ساختمانی، استفاده از انرژی برق بعنوان منبع حرارتی است. بدین منظور اغلب از قوس الکتریکی استفاده میشود. قوس الکتریکی تشکیل شده از یک تخلیه جریان نسبتاً بزرگ بین الکترود و فلز مبنا که از میان ستونی از مواد گازی یونیزه به نام پلاسما انجام میپذیرد. در جوش قوس الکتریکی عمل ذوب و اتصال با جریان مواد در طول قوس، و بدون اعمال فشار صورت میگیرد. چهار عنصر مهم در جوش قوس الکتریکی عبارتند از الکترود، جریان برق، فلز مبنا و ماده حفاظت کننده.

جوش‌های قوس الکتریکی با الکترود روکشدار یکی از مهمترین،  ساده‌ترین و کارآمدترین جوش‌هایی است که برای فولاد ساختمانی به کار میرود.

حداقل بعد جوش ۶ میلیمتر می‌باشد که در هنگام انتخاب جوشکاری، باید دقت کافی به عمل آید بدین صورت که الکترود انتخابی متناسب با جوشکاری بوده و بعد لازم را به راحتی ایجاد نماید همچنین باید توجه نمود تا آمپر دستگاه به نحوی انتخاب گردد که قادر به ذوب نمودن الکترود انتخاب شده باشد.  حداقل قطر الکترود جوشکاری برای فولادهای ساختمانی ۴ میلیمتر بوده وباید با بعد مساوی انجام گردد و به اصطلاح زنجیره‌ای باشد. بهتر است تا آنجا که مقدورست جوشکاری روی سطح زمین به طور افقی روی قطعات انجام شود آنگاه قطعه در محل خود نصب شود تا امکان جوش معمولی وجود داشته باشد و از جوش سر بالا تا آنجا که مقدورست اجتناب شود زیرا برای این نوع جوشکاری لازم است از کارگران زبده و ماهر استفاده شود.
معایب احتمالی جوش
در صورتیکه روش‌ها و فنون صحیح جوشکاری به کار گرفته نشود ممکن است معایب ذیل رخ دهد.
۱-ذوب ناقص:
ذوب ناقص عبارت است از عدم تداخل کامل فلز پایه و فلز جوش مجاور آن نقطه. این عیب ممکن است در اثر تمیز نبودن سطوحی که باید به یکدیگر متصل گردند و پوشیده بودن آنها از گرد و خاک، زنگ زدگی و یا هر عامل دیگر اتفاق بیفتد. علت دیگر وقوع این عیب استفاده از وسائل جوشکاری با شدت جریان کم و بنابراین در رسیدن فلز مبنا به نقطه ذوب آن می‌باشد البته سرعت زیاد جوشکاری نیز درست همین تأثیر را به جا می‌گذارد.
۲-نفوذ ناکافی:
نفوذ ناکافی بدین معناست که فلز جوش تا عمق کمتری از آنچه مشخص گردیده در داخل شیار پیشروی می‌نماید. این عیب عمدتاً به جوش‌های شیاری نفوذی مربوط میگردد، در صورت طرح نامناسب جوش درزها در رابطه با روش جوشکاری انتخابی، الکترود‌های بزرگتر از اندازه، جریان الکتریکی ناکافی یا سرعت زیاد جوشکاری اتفاق می‌افتد.
۳-تخلخل:
تخلخل در صورت ایجاد حفره‌های خالی یا محبوس شدن گازها در فلز جوش هنگام سرد شدن آنها اتفاق می‌افتد. این عیب در صورت استفاده از شدت جریان‌های خیلی زیاد یا طول قوس خیلی بلند پدیدار میگردد تخلخل ممکن است به طور یکنواخت در طول جوش پراکنده گردد یا ممکن است به صورت یک حفره بزرگ در ریشه جوش متمرکز گردد که این امر ناشی از جوشکاری نامناسب و استفاده غیرصحیح از تسمه‌های پشت بند اتفاق می‌افتد.
۴-گودافتادگی کناره‌جوش:
گودافتادگی به معنای شیار ذوب شده‌ای در فلز مبنا می‌باشد که در انتهای ساق جوش قرار گرفته و به وسیله فلز جوش پر نشده است استفاده از جریان قوی یا طول زیاد ممکن است فلز مبنا را بسوزاند و یا قسمتی از آن را از جای خود جدا کرده شیاری به جای گذارد. این عیب براحتی با چشم قابل مشاهده است و می‌توان آن را با به جا گذاشتن مقدار بیشتری از فلز جوش برطرف نمود.
۵-ترک‌ها:
شکستگی‌های فلز جوش می‌باشند که در اثر تنش‌های داخلی در امتداد یا عمود بر خط جوش بوجود می‌آیند. ترک‌ها همچنین ممکن است از فلز جوش به فلز مبنا امتداد پیدا کند و یا کاملاً در فلز مبنا و در مجاورت خط جوش باشد. ترک‌ها میتوانند زیانبارترین معایب جوش باشند. بعضی ترک‌ها با شروع سخت شدن جوش شکل می‌گیرند. این ترک‌ها در اثر شکنندگی مواد تشکیل دهنده فلز که آهن ترد یا آلیاژهای خارجی می‌باشند تشکیل میگردند گرمایش یکنواخت و سرد شدن آرامتر، از ایجاد ترک‌های داغ جلوگیری به عمل می‌آورد.
توصیه‌های زیر را می‌توان به عنوان خطوط کلی برای دستیابی به یک جوش خوب ساختمانی به کار برد:
الف) از روش‌های صحیح جوشکاری استفاده نمود.
ب) از جوشکارارن ماهر که صلاحیت دارند حتی الامکان استفاده نمود.
ج) از ناظران با صلاحیت که بر سر کار حضور دارند استفاده نمود.
موانع موجود در سر راه پروژه و راه حلهای آن
یکی از بزرگترین موانعی که این روزها در مسیر ساخت و ساز وجود دارد، کمبود سیمان می‌باشد همانطور که در بخشهای پیشین بیان شد و برای اینکه بتن عملکرد خود را بخوبی انجام دهد، باید سیمان مصرفی خصوصیات مهمی‌را داشته باشد و برای اجرای هر چه سریعتر پروژه دسترسی به سیمان مورد نیاز میسر باشد.
مشکل دیگری که در ساخت ممکن است ایجاد شود نحوه تولید بتن است با توجه به این مسئله که در کارخانه‌های ساخت بتن نظارت دقیقی صورت نمی‌گیرد و متأسفانه به منظور کسب سود بیشتر بتنهای تولیدی کیفیت مورد نظر را ندارند بهتر است بتن در محل ساخته شود البته با نظارت مستقیم مهندس ناظر یا مهندسی که از جانب مهندس ناظر عهده‌دار نظارت بر کار ساختمان است در این حالت رسیدن به بتن مطلوب امکان‌پذیر می‌گردد که البته در کارگاه مورد بحث از نظر مصرف سیمان برای ساخت بتن شرایط مطلوبی وجود داشت که جا دارد از پیمانکار محترم تشکر و قدردانی گردد.
-یکی از نواقص دیگری مشهود در کارگاه نحوه انبار کردن مصالح  بود بعلت کمی‌جا، متأسفانه مصالح سنگی را روی سطوح شیبدار انبار کرده بودند که این عمل منجر به جدایی  دانه‌های درشت دانه از دانه‌های ریز می‌شود.
-همچنین استفاده از پیمانکاران مختلف اسکلت کار که بعضاً دارای جوشکارهای ناشی بوده که این مسئله اثرات نامطلوبی روی اتصالات بخصوص جوشهای نامناسب در اجزاء حساس سازه شده است که این امر با مجاب کردن پیمانکار نسبت به استفاده از جوشکاران ماهر مرتفع می‌گردد.
-از دیگر مسائلی که باید به آن توجه کافی مبذول داشت، نحوه نگهداری از میلگردها است میلگردها باید در محلی بدور از رطوبت و ضایعات و رنگ نگهداری شوند چون این عوامل باعث خوردگی و پوسته پوسته شدن سطح آرماتور می‌گردد و هنگامی‌که در فونداسیون بکار می‌روند دیگر قادر به انجام وظایف خود بطور مطلوب نخواهند بود بدین منظور چند نکته را باید مورد توجه کافی مبذول داشت، نحوه نگهداری از میلگردها است میلگردها باید در محلی بدور از رطوبت و ضایعات و رنگ نگهداری شوند چون این عوامل باعث خوردگی و پوسته پوسته شدن سطح آرماتور می‌گردد و هنگامی‌که در فونداسیون بکار می‌روند دیگر قادر به انجام وظایف خود بطور مطلوب نخواهند بود بدین منظور چند نکته را باید مورد توجه قرار داد.
۱-بهتر است میلگردها از کارخانه خریداری شوند تا از واسطه‌ها.
۲-در صورت مرطوب بودن محیط میلگردها توسط نایلون پوشانده شوند.
۳-در هنگام کار از میلگردهای آلوده به رنگ و لای و رس استفاده نگردد.
-مسئله دیگر نحوه انبار کردن سیمان است در محل انبار سیمان باید تخته‌های تعبیه نمود که ار سطح زمین به اندازه ۱۰ سانتی‌متر بالاتر باشد تا رطوبت زمین به سیمان نرسد.
همچنین برای کارهای کوچک که حجم بتن ریزی محدود است و دستگاههای بتن ساز و بتن آماده در دسترس نمی‌باشد می‌توان بتن را با دست ساخت برای این منظور سطح صاف و غیرقابل نفوذی مانند بسترهای بتنی، ورق فلزی یا صفحات چوبی ایجاد می‌شود پس از مرطوب کردن بستر ابتدا ماسه و سیمان به روش حجمی‌یا وزنی اندازه‌گیری شده و بدون اضافه کردن آب  به خوبی مخلوط می‌شوند سپس بتدریج شن به میزان لزوم به مخلوط اضافه می‌شود هنگامی‌که مخلوط همگن و یکنواخت شد آب بتدریج به روی مخلوط پاشیده شده و مخلوط شن و ماسه مرتباً برگردانده میشود تا به حالت خمیری در آیند.
در این حالت میزان سیمان مصرفی ۱۰ درصد از حالتی که با دستگاه ساخته می‌شود بیشتر است.


راه‌پله دال بتنی با شمع
محل استقرار قالبها و تیرهای نگهدارنده آنها باید به اندازه کافی مقاوم و مستحکم باشد و در صورت لزوم باید در زیرتیرها و پایه‌های قالب ، تخته‌های زیر سری نسبتاً عریض و طویل برای جلوگیری از فشارهای زیاد موضعی و نشست احتمالی پایه‌ها به کار گرفت. قرار دادن تعدادی از تیرهای تقویتی ( شمع چوبی) زیر دال پله پس از باز کردن قالبها از موارد ضروری است.

عایق کاری بام
برای آنکه آب برف و باران از درز بین کف و دیواره بام به داخل ساختمان نفوذ نکند باید قیرگونی روی بام را حداقل ۱۰ سانتیمتر بطور عمودی روی دیوار جان پناه بالا برده ۱۰ سانتیمتر نیز به طور افقی روی جان‌پناه ادامه بدهیم تا بام به صورت کاسه‌ای با لبه از قیر و گونی درآمد کاملاً غیرقابل نفوذ بشود.

سخت کننده‌ها
اگر نیروی متمرکز در وسط تیر داشته باشیم که بالهای تیر نتواند آن بار را تحمل کرده و امکان لهیدگی موضعی بالها باشد میتوانیم به وسیله جوش دادن صفحه‌هایی به بالها و جان تیر نیروی وارده را به بال پایین و جان تیر منتقل نمائیم و آنرا بین دو بال و جان تیر تقسیم کرد و از لهیدگی موضعی جلوگیری کنیم.

اتصال گیردار همراه با سخت کننده
یک اتصال گیردار دو وظیفه اصلی دارد.
۱-انتقال لنگر انتهایی تیر به ستون که در ایجا توسط ورق فوقانی و تحتانی انجام می‌شود.
۲-انتقال نیروی برشی انتهای تیر به ستون که در ایجا توسط نبشی داخل جان انجام می‌شود.
کلیه صفحه‌های ممان گیر قبل از نصب به وسیله یک پخ ۴۵ درجه برای ایجاد بعد جوش مناسب آماده می‌شود.
طاق ضربی شمشیری راه پله
جهت صلبیت طاق ضربی باید به نکات زیر توجه کرد
استفاده از میلگرد با تسمه به صورت ضربدری که به بال تیرهای شمشیری جوش میشود.
استفاده از میلگردهای دهانه آخر بین دو تیر در جان آنها جهت جلوگیری از خروج تیرها تحت بار تقلی.
استفاده از دوغاب گچ پس از اتمام طاق زدن جهت اینکه سیستم کاملاً به صورت قوس عمل کند و تغییر شکل ندهد.
بتن ریزی در ارتفاع
برای انتقال بتن از دستگاه میکسر به طبقات بالا بتن را داخل ظرف مخصوصی ریخته و توسط تاور به طبقات بالا حمل می‌شود.
تخلیه بتن با جرثقیل
استفاده از سطح شیبدار برای انتقال بتن ( که توسط ظرف مخصوص با تاور به طبقات بالاتر برده شده است) بر روی سطح جهت جلوگیری از بهم خوردن دانه بندی بتن.
بادبند ضربدری دوبل UNP
در اتصالات مهاربندی ضربدری روش درست برای اتصال محل تقاطع قطرها متشکل از دو پروفیل بر روی ورق فلزی آن است که یک سری در روی ورق و سری دیگر در پشت ورق جوش شوند.
اتصال هر دو قطری پیوسته یکی از رو و دیگری از پشت ورق غلط است. زیرا ایجاد پیچش می‌کند.
بادبند EBF
برای مقابله با نیروی زلزله از بادبند استفاده می‌شود. سطح مقطع و شکل پروفیل بادبند طبق محاسبه بدست می‌آید و میتوان از نبشی ناودانی و یا تیرآهن I استفاده نمود. بادبندEBF نوعی بادبند واگرا میباشد که سختی آن کمتر از بادبندهای همگرا CBF میباشد و به علت محدودیتهای معماری نظیر وجود در یا پنجره در قالب موجود اجرا می‌گردد.
صفحات جوش بادبندها
در محل برخورد پروفیلهای بادبند با ستونهای اطراف و همچنین محل برخورد بادبندها به تیرها ( و یا به یکدیگر در بادبندهای CBF) صفحات فلزی قرار می‌دهند تا این صفحات امکان طول جوش مناسب را به ما بدهد. ابعاد این صفحات با توجه به طول جوش و نیروهای کششی به وسیله محاسبه بدست می‌آید.
دیوار چینی نما
باید توجه نمود در موقع چیدن یک ردیف در میان اولین آجر باید سه قد باشد (۴/۳ طول آجر) تا بندهای عمودی بر روی هم قرار نگیرد ( برای جلوگیری از ترک خوردگی ناشی از نیروی جانبی) با توجه به اینکه محل برخورد دیوار با کف در خارج ساختمان همیشه در معرض عوامل جوی و خورندگی شدید قرار دارد. لذات در این محل باید از سنگ قرنیز استفاده نمود.
ویبره کردن بتن
اگر هوای داخل بتن به صورت ریز سوراخهائیکه به همدیگر راه دارند باشد بتن پوک شده مقاومت آن کاهش می‌یابد. بنابراین باید سعی نمود در بتن معمولی فضاهای خالی بتن را به حداقل تقلیل داد و یکی از راههای این امر ویبره کردن بتن است.
سقف تیرچه بلوک با شمع
در اجرای سقف تیرچه بلوک ابتدا تیرچه‌ها با فواصل مشخص روی تیرهای حمال بتن مسلح انداخته می‌شوند سپس نقاط وسط یا ۳/۱ زیر تیرچه‌ها با استفاده از ا جک بسته شده و عملیات بلوک گذاری شروع می‌شود. روی بلوکها میلگردهای حرارتی بسته و سقف به ضخامت ۵ تا ۱۰ سانتیمتر بتن ریزی میشود. قرار دادن تعدادی از تیرهای تقویتی زیر سقفها پس از باز کردن قالبها از موارد ضروری است.
کرم بندی
انتقال آب ناشی از شستشو در سرویسهای بهداشتی با دادن شیب کف به سمت ناودان صورت می‌گیرد. به خطوطی که نقاط مختلف را با شیب معین به سمت ناودان متصل مینماید کرم بندی می‌گویند. فضاهای بین کرم بندی‌ها باید با بتن سبک پر شود.
اگر شیب بندی ( کرم بندی) درست باشد و همه نقاط بسوی ناودان دارای شیب معینی باشد نفوذ آب داخل کف به حداقل خواهد رسید و در شیب بندی بام این کار باعث چندین برابر شدن عمر قیر و گونی می‌شود.
پیاده نمودن فونداسیون
زمینی جهت پی‌سازی مناسب است که تنش مجاز آن توان تحمل وزن ساختمان را داشته باشد در هر حال در موقع پی‌سازی سطح زیر پی کاملاً صاف و تقریباً تراز و عاری از عوامل خارجی و پی سازی مستقیماً از روی خاک طبیعی شروع می‌شود. برای این مطلب از دوربین برای کارهای دقیق و ریسمان و میخ و متر استفاده میشود و اولین قشر آن بتن مگر می‌باشد که برای سهولت قالب‌بندی و جلوگیری از تماس بتن اصلی با خاک به ابعاد ۱۰ سانتیمتر از همه جهات بیشتر اجرا می‌گردد.
پی نواری
استفاده از شالوده پیوسته نواری وقتی لازم است که نیروی محوری ستونها زیاد، مقاومت زمین کم و یا سازه در مقابل نشستهای نامساوی حساس باشد در شالوده نواری تمام ستونها واقع در یک محور بر روی یک شالوده یکپارچه به شکل نوار تکیه می‌کنند که مراحل کار در قسمت بعدی ( پی گسترده) اشاره می‌شود.
پی گسترده
در صورتی که نیروها نسبتاً بزرگ و یا خاک ضعیف باشد شالوده تبدیل به دال یکپارچه‌ای می‌شود که به آن شالوده گسترده گویند. مراحل کار در پی سازی عبارتست از:
۱-ابتدا محل احداث پی خاکبرداری می‌شود.
۲-با بتن مگر سطح رویه خاک تراز می‌گردد.
۳-آرماتورها براساس نقشه‌های اجرایی شبکه‌بندی می‌شود.
۴-پس از حصول اطمینان، قالب بندی صورت می‌پذیرد.
۵-بتن ریزی انجام می‌شود.
شناژ
وقتی که در یک ساختمان از شالوده‌های منفرد یا مرکب دو ستونی استفاده می‌شود، آنها را باید توسط کلافهایی به یکدیگر متصل نمود.
کلافها به هیچ وجه برای جلوگیری از نشستهای نامساوی نیستند. بلکه وظیفه اصلی آنها بستن شالوده‌ها و جلوگیری از بازی کردن آنها مخصوصاً در مقابل تکانهای شدید ناشی از زلزله می‌باشد.
آئین نامه بتن ایران مقرر می‌دارد که هر کلاف باید قادر باشد ۱۰ درصد نیروی فشاری سنگین‌ترین ستون را به صورت کششی حمل نماید.
قالب بندی و تعبیه صفحه ستونها
قالب ظرف موقت به شکل و فرم مورد نظر برای نگهداری آرماتورها و بتن تازه می‌باشد. قالب علاوه بر آنکه بایستی فرم مورد نظر را دارا بوده و از نظر اقتصادی قابل قبول باشد، باید استحکام و ایمنی کافی نیز داشته باشد و بتوان به دفعات از آن استفاده کرد. تمام صفحه ستونها می‌بایست در یک تراز قرار داشته باشند و بولتهای آن به صورت موقتی به میلگردهای پی بسته میشود که اگر احیاناً پس از بتن ریزی از حالت تراز خارج شد توسط مهره‌ها مجدداً تراز شود.
رگلاژ کردن صفحه ستون
پس از تراز کردن و آکس بندی صفحه ستونها با دوربین، بتن ریزی تا ارتفاع صفحه ستون انجام می‌گیرد و چون بولتها به صورت دقیق در بتن قرار گرفته پس از جداسازی قالب و سخت شدن بتن، صفحه ستون را از پی جدا نموده و روغن کاری می‌شود. سپس با ماسه سیمان گروت زیر صفحه ستون را کاملاً تراز می‌کنند و دقیقاً آکس بندی کنترل میشود و چون سیمان گروت افزایش حجمی‌زیادی دارد. حتماً مهره‌ها را در تراز مربوطه سفت می‌کنند تا صفحه بلندشدگی نداشته باشد. علت استفاده از این نوع سیمان این است که سایر سیمانهای مصرفی در اثر فشار زیاد ناشی از تحمل بارهای ساختمان معمولاً دچار نشست می‌شوند.
صفحات سخت کننده و اتصال دهنده‌های جوشی
چون توزیع تنش در زیر صفحه ستون غیریکنواخت است و معمولاً ضخامت صفحه در مقابل برش و ممان جوابگو نیست، لذا از صفحات تقویت لچکی استفاده می‌شود.
آماده سازی اولیه جهت نصب ستون
چون هزینه کرایه نمودن جرثقیل بسیار سنگین است لذا قبل از انجام کار تمامی‌مقدمات و کارهای لازمه از جمله آکس بندی صفحه ستونها به وسیله سمبه نشان و مدادهای فسفری و تعبیه نبشی‌های اتصال دهنده از قبل آماده شده تا در روند پیشرفت کار هیچگونه وقفه‌ای ایجاد نگردد. همچنین در این مرحله تمامی‌جوشها به صورت تقریباً موقتی ( خال جوش) بوده تا جرثقیل بیش از اندازه معطل نگردد.
برپایی ستونها توسط تاور
پس از ساخت ستونها طبق نقشه‌های اجرایی در کارگاه ستونهای مورد نظر توسط جرثقیل ( تاور) بر پا میگردند.
البته در انتهای هر ستون زائده‌ای را که در وسط آن دایره‌ای تو خالی قرار گرفته به ستون جوش می‌دهند ( به صورت موقتی) تا حمل و نقل آن توسط تاور به راحتی صورت پذیرد.
نصب ستون و شاقول کردن اولیه
در هنگامی‌که ستونها توسط جرثقیل حمل می‌گردد و در محل خود قرار می‌گیرد. گروه جوشکار با شاقول نمودن ستون خال جوشهای اولیه را می‌زنند. روند این کار به مهارت تمامی‌گروه بستگی دارد.
شاقول کردن
پس از ایجاد اولین اتصالها، شاقول نمودن دقیق توسط گروه جوشکار صورت می‌پذیرد در این زمان در صورت امکان در ترازهای بالایی این امر صورت گرفته و افراد حاضر در پایین ستون با اهرمهای خاص سعی در شاقول نمودن ستون در راستای قائم نموده و در همین حین فرد جوشکار اتصال لازم را فراهم می‌آورد.
تقویت ستون در محل اتصال به تیر و تعبیه برش گیرهای تیر
ستونهای مرکب دوبل معمولاً در محل اتصال پلها به وسیله ورق تقویت می‌شوند. پرشگیرها دو وظیفه مهم در سقف مرکب دارند که عبارتند از:
۱-جلوگیری از لغزش بین بتن و فولاد
۲-جلوگیری از جدا شدن بتن از فولاد ( بلند شدن)
البته این برشگیرها ابتدا در هنگام ساخت تیر بر روی آن تعبیه و جوش شده، سپس تیر در محل مورد نظر قرار می‌گیرد.
خم کردن آرماتور با آچار گوساله
اصولاً برای بدست آوردن طول مهاری لازم برای آرماتورها ( بسته به نوع آرماتور و نقشه محاسباتی متفاوت است). بایستی که به روش خم کردن آرماتور این طول مهاری را برای آرماتور ایجاد کنیم که این روش در کارگاهها به وسیله آچار گوساله و در خارج به سفارش پیمانکار با دستگاه انجام می‌گیرد.
راویتس بندی
معمولاً برای پوشاندن تأسیساتی که در زیر سقف اجرا شده یا برای رسیدن به طرحهای خاص معماری از راویتس بندی استفاده می‌کنیم. روش اجرا به این صورت است که نخست اسکلت سقف کاذب را به سقف سازه توسط استوکهایی جوش داده و مش بندی می‌کنیم و سپس روی آن را با توری راویتس می‌پوشانیم و گچکاری می‌کنیم.
تأسیسات
یکی از سیستمهای برودتی ساختمان، کولر آبی است که برای انتقال هوای سرد به ساختمان از کانالهای گالوانیزه یا آلومینیوم استفاده می‌کنیم و در نهایت برای جلوگیری از نامطلوبی دید و نما، زیر آن را با سقف کاذب می‌پوشانیم.
دستک برای پایداری تیر کنسول
اصولاً برای نگهداشتن کنسول و جلوگیری از افزایش ممان آن از دستک استفاده می‌کنیم. بهتر آن است که اگر مشکلات اجرایی و معماری بر سر راه نبود دستک را در حالت کشش اجرا کرد. زیرا بر معضل کمانش که در اعضای فشاری روی می‌دهد غلبه می‌کند.
SPACER PLASTIC یا خرک برای نگهداشتن میلگردها در فاصله مناسب
برای جلوگیری از نفوذ ترکیبات مخرب به بتن و تخریب آرماتورها بایستی که برای میلگردها پوششی منظور کرد که در آیین نامه مقدار این پوشش آمده است. برای اینکه در اجرا در اثر ضربه، سقوط و نیز وزن بتن روی میلگردها، جای میلگردها تغییر نکند و به سطح کار نرسند و زیرشان جایی برای پوشش بتن بماند از SPACER که پلاستیکی است برای نگاهداشتن بتن استفاده می‌کنیم.
اتصال مفصلی تیر به تیر و گیردار تیر به ستون
برای اجرای اتصال گیردار در شکل تیر به ستون باید از دو ورق فوقانی و تحتانی روی تیر استفاده کرد. در محل برخورد ورق به ستون باید که انتهای ورق را اصطلاحاً فارسی بر کرد و حدود ۲ الی ۳ میلیمتر تا ستون فاصله گذاشت تا جوش نفوذی کامل استفاده شود و اتصال کاملاً صلب گردد که این کار را برای ورق زیرین  نیز باید انجام داد.
برای اتصال مفصلی ( تیر به تیر) در شکل از ورق جان استفاده می‌گردد که نقشی در ممان گیری ندارد و نقش آن در برش می‌باشد و جوش آن سر بالا انجام می‌شود.
گچ کاری – نازک کاری
اصولاً برای پوشاندن ستونهای سازه باید روی آن را با گچ سفید کرد. نکته حائز اهمیت آن است که اگر ستون فلزی باشد باید که دور ستون را پیش از گچ کاری توری مرغی پیچید که گچ به ستون خوب اتصال پیدا کرده و از ترکهای موضعی برای انقباض و انبساط گچ جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.