ارزیابی بتن براساس مقاومت

در کلیه کتابها و آئین نامه‌ها و فهرست بهاء موجود در کشور، بتن براساس عیار سیمان مصرفی مشخص شده و میشود که این کار باعث به هدر رفتن سرمایه‌های ملی نظیر منابع و معادن، خسارت به محیط زیست و افزایش هزینه طرح و ….. میشود . چنانچه میدانیم مصرف زیاد سیمان در ساخت سازه‌ها با وجود افزایش هزینه تمام شده به کاهش مقاومت بتن منجر می‌شود. مراکز تحقیقاتی کشور در حال بررسی این موضوع هستند که در کتب و آئین نامه‌ها، فهرست بهاء ملاک پرداخت هزینه بتن، مقاومت بدست آمده باشد. در این حالت پیمانکاران و شاغلین در بخش ساخت و ساز کشور برای کاهش هزینه و افزایش بهره وری با آزمایشگاههای کشور همکاری خواهند داشت.

در فهرست بهاء ابنیه و شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب و …. سال  ۱۳۸۲  قسمت کلیات ، جدول تطبیقی پرداخت بهای بتن ریزی براساس مقاومت فشاری مشخصه بتن برحسب مگا پاسکال درج شده است که نشانگر این واقعیت است که همکاران دلسوزی در تلاش حفظ محیط زیست ، منابع و معادن و سرمایه‌های کشور هستند، اما متاسفانه در سالهای  ۱۳۸۳  و  ۱۳۸۴  این جدول بجای کامل شدن، کلا” حذف شد.
 عیار سیمان برحسب کیلوگرم در مترمکعب بتن  مقاومت فشاری مشخصه بتن
 ۲۵۰  ۱۸  تا  ۲۳
 ۳۰۰  بیش از  ۲۳  تا  ۲۸
 ۳۵۰  بیش از  ۲۸  تا  ۳۳
 ۴۰۰   بیش از  ۳۳  تا  ۳۸
جدول شماره یک – تطبیقی پرداخت بهای بتن ریزی براساس مقاومت

با استفاده از فرمولهای ریاضی مشخص میشود که برای بتن با  ۳۵۰  عیار سیمان برحسب کیلوگرم در مترمکعب  مقاومت فشاری بتن طبق آزمونه‌های استوانه ای  ۲۵  مگا پاسکال میباشد (جدول شماره دو )که در جدول شماره یک فوق مقاومت بیشتری درج شده و این نماد از ارزیابی بتن براساس مقاومت ، حفظ محیط زیست ،‌ منابع و معادن کشور ، کاهش هزینه ساخت ساز و …. است  .

مقدار سیمان  نوع بتن
 ۱۵۰  C10
 ۲۰۰  C12
 ۲۵۰  C16
 ۳۰۰  C20
 ۳۵۰  C25
جدول شماره دو – مقدار سیمان مفروض شده در برآورد بتن ریزی

امید است همکاران محترم،‌ استادان و دانشجویان عزیز ، مسئولین محترم کشور بخصوص سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بویژه معاونت فنی دفتر امور فنی نسبت به بکارگیری، تکمیل و درج جداول مشابه فوق در کتب ، آئین نامه‌ها ، فهرست بهاء اقدام تا با اختلاط مناسب و دقیق مصالح و کاهش عیار سیمان ، افزایش مقاومت بتن، مزایای استفاده ازعلم زیبای مهندسی را به همه مردم ایران نشان داده و در سازندگی همراه با حفظ محیط زیست،‌ منابع و معادن کشور را به ملت خود هدیه کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.