بادبندهای کمانش ناپذیر – BRB

 

eppmm-96 (1)

 

این سیستم به دلیل جلوگیری از کمانش بادبند، قابلیت جذب انرژی بسیار بیشتری را نسبت به سیستم‌های رایج بادبندهای همگرا دارد
این سیستم از یک غلاف و یک هسته فلزی تشکیل شده است. هسته فلزی در برابر نیروی محوری وارد شده… مقاومت می‌کند
و سختی خمشی غلاف نیز مانع از کمانش هسته می‌شود.


eppmm-96 (4)
به منظور جلوگیری از کمانش در فشار، هسته فلزی درون یک غلاف فلزی که با بتن یا ملات پر شده است قرار می‌گیرد. قبل از پر کردن غلاف با بتن، مقداری ماده جداکننده یا خلا بین هسته فلزی و ملات قرار میگیرد تا انتقال نیروی محوری را از هسته فلزی به پوشش بتنی جلوگیری کند و یا آنرا به حداقل برساند. اثر ضریب پواسون نیز باعث می‌شود تا هسته فلزی در فشار منبسط شده و این موضوع ایجاب میکند تا این فاصله لازم فراهم گردد.

eppmm-96 (3)

امروزه استفاده از میراکننده‌های انرژی در سازه به منظور اتلاف انرژی زلزله مورد توجه فراوان قرار گرفته است. مزیت اصلی استفاده از میراگرها، جذب انرژی زلزله در اجزایی مجزا از قاب سازه می‌باشد. این امر منجر به کاهش آسیبهای سازه اصلی در هنگام وقوع زلزله می‌گردد. در میان انواع مختلف میراگرها، میراگرهای هیسترزیس به دلیل هزینه کم، قابلیت اطمینان بالا و فقدان اجزای مکانیکی در آن از جایگاه ویژه ای برخوردار می‌باشند.

استفاده از سیستم‌های غیرفعال اتلاف انرژی روش مؤثر در کا ستن از اثرات زلزله در ساختمان‌ها است . نقش عملی این سیستم‌ها اضافه نمودن میرایی ساختمانها و به تبع آن کاهش دامنه تغییر مکانها و نیروهای ناشی از اثرات زلزله در سازه است .

امروزه ثابت شده است که طراحی سازه‌ها بصورتی که برای مقابله با زلزله‌های شدید رفتار کاملا الاستیک داشته باشند، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی‌باشد. در نتیجه در طراحی سازه‌ها از روشهایی مانند کنترل غیر فعال سازه‌ها در برابر زلزله استفاده می‌شود.

eppmm-96 (2)

در این روش، برخی اعضای سازه ای خسارتهایی را در هنگام زلزله‌های شدید متقبل می‌شوند تا بدین وسیله تلاشهای وارد بر اعضای اصلی سازه مانند ستونها کاهش یافته و از این طریق سازه از آسیب‌های عمده در امان بماند.

4 نظر روی “بادبندهای کمانش ناپذیر – BRB

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.