تعیین وزن مخصوص ظاهری به روش دونگان

۱۵۲۳۵
تعیین وزن مخصوص ظاهری به روش دونگانمواد و ابزار مورد نیاز:
۱ دستگاه دونگان
۲ مصالح سنگی (ماسه،شن)
۳ ترازو با دقت ۱/۰ گرم
۴ کاغذ خشک کن یا حوله
۵ گرمخانه Oven
۶ سینی
۷ جعبه وزنه
۸ مخزن شناوری

مقدمه:اساس کار در روش دونگان برپایه قانون ارشمیدس میباشد. یعنی به قسمت غوطه ور شده هر جسم در سیال نیرویی برابر وزن سیال جابجا هم حجم قسمت غوطه ور جسم شده در جهت بالا (کاهش وزن) از طرف سیال به جسم وارد می‌شود حال اگر سیال مورد آزمایش ما آب باشد چون می‌دانیم چگالی آب یک گرم بر سانتیمتر مربع می‌باشد حجم مصالح مورد آزمایش از نظر عددی با وزن آب جابجا شده (اختلاف وزن مصالح در حالت عادی و در داخل آب) برابر می‌باشند.

نحوه آزمایش:

مقداری شن نخودی را در داخل آب به مدت ۲۴ ساعت قرار می‌دهیم پس از آن مصالح را از آب خارج می‌کنیم و سطح دانه‌ها را بلافاصله پس از خارج کردن از آب به وسیله حوله خشک می‌کنیم تا سطح دانه‌ها براق شود سپس ۱۰۰ گرم از مصالح را وزن کرده پس از توزین مصالح را درون دستگاه دونگان قرار می‌دهیم (داخل کفه ای داخل آب قرار می‌گیرد) و در کفه دیگر آنقدر سنگ قرار میدهیم تا دو کفه دستگاه به حالت تعادل در آید.

حال با توجه به اینکه جرم حجمی‌آب یک گرم بر سانتی متر مربع می‌باشد می‌توانیم اختلاف وزن واقعی مصالح (۱۰۰ گرم) و وزن، وزنه‌هائی که روی کفه دستگاه قرار دارد را معادل با حجم مصالح مورد آزمایش در نظر گرفت.

سپس مصالح را از آب خارج می‌کنیم و داخل ظرفی می‌ریزیم و به مدت ۲۴ ساعت در داخل گرمخانه(OVEN) و در در دمای ۱۱۰± ۵°C قرار می‌دهیم پس از این زمان مصالح را از داخل OVEN در آورده و مجددا آن را وزن می‌کنیم . و با استفاده از فرمولهای زیر می‌توانیم وزن مخصوص ظاهری ، وزن مخصوص توده ای و وزن مخصوص توده ای در حالت اشباع با سطح خشک مصالح را محاسبه نمود :

A : وزن نمونه خشک شده در OVEN

B : وزن نمونه اشباع با سطح خشک

C : وزن نمونه اشباع در آب

۱ – وزن مخصوص توده أی :

A/(b-c) 1

۲ وزن مخصوص ظاهری :

A/(A-C) 2

۳ – وزن مخصوص توده أی در حالت اشباع با سطح خشک :

B/(B-C) 3

نتایج بدست آمده در این آزمایش به شرح زیر است:

۷۳۹۰۲۸_mdXyKM4l

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.