روش‌های نوین کاهش شدت زلزله – جدا گر لرزه ای یا بیس ایزولیشن‌ها

download

 

در این مقاله به بررسی روش‌هایی جهت کاهش شدت زلزله مانند  کاهش وزن سازه‌ها،میراگرها و از همه مهم تر جداگرهای لرزه ای یا همان بیس ایزولیشن‌ها میپردازیم

کاهش وزن : با کاهش وزن سازه به وسیله ی روشهایی مانند جایگزین کردن دیوارهای سنگین با سبک یا برداشتن کامل طبقات بالای ساختمان باعث کاهش نیروی وارد به جوش‌هاو وصله‌های ستون و در نتیجه کاهش جابه جایی طبقات میشویم. این روش  درسازه‌های بتنی استفاده میشود.جداگرهای لرزه ای:که شامل “کلیه” ابعاد ساختمان میشود و نمیتوان در بخشی از سازه از آن استفاده کرد. استفاده از آن در کشور‌هایی نظیر  آمریکا برای کاهش پریوده‌های لرزه ای و خسارات زلزله و افزایش شکل پذیری به کار میرود.انواع جداگرها شامل مفصل انعطاف پذیر (لاستیکی) و مفصل لغزنده اند.در این روش حذف هر مانعی در اطراف سازه و ایجاد درز انقطاع ضروریست.میراگرهای غیرفعال این میراگرها غیر معمول هستند و باعث کاهش جابه جایی سازه میگردند.دارای دو قسمت جامد و مایع ویسکوز میباشند.اضافه کردن میراگر بسیار شبیه اضافه کردن بادبند است و باعث تصحیح طراحی میشود
به علت آن که میهن عزیز ما ایران جز مناطق زلزله خیز است به نظرم اطلاع از روش‌های بهسازی ساختمان و به کار بستن  هر چه بیشتر انها بر همه ما لازم است.باشد که باآگاهی و استفاده از تکنولوژیهای روز دنیا و همچنین تلفیق آنها با یکدیگر بتوان محیطی امن و آرام را برای زندگی بشر  فراهم نمود

im_building06

 

—————————————————————————————-

۱۱۴۴ui

نام گروه محصول:جداگرهای لرزه ای (Base Isolators)کاربرد: در جداسازی لرزه ای انواع سازه‌ها با کاربری و سیستم‌های ساختمانی مختلف اعم از مسکونی، تجاری و اداری، مدارس، بیمارستان‌ها، مراکز آتش نشانی و مدیریت بحران و … . استفاده از این جداگر به ویژه در جداسازی لرزه ای عرشه ی پل‌ها از پایه رایج است.

شرح:

این محصول موفق ترین، توسعه یافته ترین و رایج ترین جداگر لرزه ای در دنیا می‌باشد که در دهه هفتاد میلادی توسط دکتر بیل رابینسون اختراع شده است. این تکیه گاه امروزه در زمره ی مطمئن ترین و کارآمدترین تجهیزات محافظت لرزه ای انواع سازه‌ها می‌باشد و از زمان معرفی به بازار، تاکنون در بیش از ۸۰۰۰ سازه در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است.

 

با استفاده از این تکیه گاه می‌توان به طور ایده آل تمامی‌اهداف جداسازی لرزه­ای اعم از افزایش دوره ی تناوب سازه و استهلاک انرژی ارتعاشی را پیاده نمود. لازم به ذکر است که افزایش دوره ی تناوب، علاوه بر کاهش پاسخ لرزه ای سازه، سبب دور شدن سازه از میدان تشدید می‌گردد. سازه‌های جداسازی شده با این جداگر نه تنها پس از زلزله‌هایی بزرگ پا برجا مانده اند بلکه خسارت غیر سازه ای نیز ندیده اند و همچنان پس از زلزله سرویس دهی خود را حفظ نموده اند. به کمک جداگر سربی لاستیکی که به اختصار LRB نیز نامیده می‌شود می‌توان شتاب ورودی به سازه را بیش از ۶۰% کاهش داد.
این جداگر متشکل از چند لایه لاستیک طبیعی و فولاد، و یک یا چند هسته ی سربی است .

مجموعه ی لایه‌های لاستیک و فولاد که به صورت یکی در میان قرار گرفته اند، با تأمین سختی قائم کافی، بار ثقلی سازه را تحمل می‌کند. علاوه بر آن لاستیک  نیروی بازگرداننده ای راتأمین می‌کند که سبب بازگردانی سازه، پس از جابه جایی‌های ناشی از زلزله می‌گردد. همچنین با بهره گیری از رفتار دو خطی نرم شونده ی سرب، که در جابه جایی‌های  ناشی از زلزله حلقه ای هیسترزیس ایجاد می‌کند و ویژگی‌های میرا کننده ی لاستیک طبیعی، می‌توان تا بیش از ۳۰% میرایی بحرانی را ایجاد نماید که سبب استهلاک انرژی خواهد شد.

۱۱۴۴up

مشخصات فنی: بر حسب مشخصات پروژه و یا سفارش کارفرما طراحی، تولید و تست می‌گردد. لازم به ذکر است که این نوع جداگر برای تحمل بارهای ثقلی ۱۰۰ الی ۲۰۰۰ تن و تأمین جابه جایی جانبی تا ۷۰۰ میلی متر، قابل طراحی است.

۱۱۴۴uo

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.