ساختمان بتن مسلح با قالب عایق ماندگار مسطح پانلی (ICF پانلی)

icf-features-small-lr

درکشورهای پیشرفته سال‌هاست که مسائل مربوط به دوام مصالح، سرعت اجرا، کاهش پرت مصالح، جلوگیری از اتلاف انرژی و مقاوم بودن ساختمان‌ها در برابر سوانح طبیعی مورد توجه و تحقیق دائم قرار گرفته که منجر به نوآوری‌ها و تکنیک‌های مدرن در زمینه صنعت ساختمان شده است. از جدیدترین سیستم‌های فوق الذکر، استفاده از ترکیب بتن آرمه بعنوان عضـو باربر و پانل‌های پلی استایرن (EPS) بعنوان قالب بتن و عایق حرارتی می‌باشند که با نام سیستم‌های بتنی ICF- INSULATING CONCRETE FORMWORK معروف گشته اند. سیستم “ICF پانلی” از جدیدترین و کامل ترین نوع سیستم‌های فوق الذکر می‌باشد که کمبودها و اشکالات روش‌های قدیمی‌تر در آن برطرف شده است. این سیستم توسط کمپانی ® LASTEDIL سوئیس ابداع و تولید آن در ایران تحت لیسانس شرکت مذکور انجام خواهد شد. از این روش تاکنون در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله آلمان، ایتالیا، ترکیه، کانادا ، آمریکا، امارات متحده، بحرین ، عربستان سعودی، روسیه ، ایرلند استفاده گردیده است.

اساس این سیستم استفاده از سازه بتن آرمه باربر در سقف و دیوار ساختمان و پارتیشن‌های پلی استایرن مسلح سبک، جهت تیغــه‌های غیرباربر می‌باشد. دیوارها در داخل قالبی از پانل‌های مسلح پلی استایرن بتن ریزی می‌شوند و قالب سقف‌ها نیز از پلی استایرن مسلح بصورت مجوف و شبیه به سقف‌های اسپایرول بتنی ساخته می‌شوند. به عبارت دیگر ساختمان در دولایه از پلی استایرن پیچیده می‌شود که از لحاظ عایق بندی بیشترین بازدهی را دارا می‌باشد. کل قطعات دیواری و سقفی و پارتیشن پلی استایرن مسلح در کارخانه آماده وجهت نصب به محل اجرا حمل می‌شود. ۱- مشخصات فنی سیستم ۱-۱- پانل سقفی:

این پانـــل‌ها در عرض ۶۰ سانتیمتر و در ضخامت ۱۶ تا ۳۲ سانتیمتر و طول مورد دلخواه تولیــد می‌شوند. مطابق شکل شماره ۱-۱، در قسمت زیرین این قطعه ۲ عدد پروفیل از ورق خم شده به شکل ناودانی یا Z وجود دارد که مقاومت مناسبی جهت بارهای وارده در هنگام نصب و ساخت به سیستم می‌دهند ضمن آنکه در مرحله نازک کاری می‌توان از آن به عنوان تکیه گاه، جهت گیر مکانیکی هر نوع سیستم نازک کاری از جمله پانل‌های گچی کناف استفاده نمود. لبه‌های پایین مقطع به صورت فاق و زبانه با پانل‌های مجاور درهم قفل می‌شوند و در بالا، فضای لازم جهت میلگردگذاری به شکل متداول سقف‌های تیرچه بلوکی و یا هر شکل دیگر فراهم می‌نماید. در این سیستم نیازی به تیرچه جهت اجرای سقف نمی‌باشد و بتن سقف و تیرچه همزمان ریخته می‌شود که درنهایت به افزایش سرعت و کیفیت کار منجر خواهد شد. فاصله شمعهای ساپورت در هنگام بتن ریزی تا ۲ متر قابل اجرا می‌باشد. جهت گچکاری سنتی می‌توان در زیر سقف با استفاده از مش فلزی یا پلاستیکی و مهار آن به سقف، عملیات نازک کاری را انجام داد.

۱ -۲- دیوار باربر: دیوارهای باربر واصلی سیستم از دولایه پلی استایرن به ضخامت ۵ سانتیمتر در طرف داخلی و ضخامت متغیر از ۵ سانتیمتر به بالا در لایه بیرونی می‌باشد که ضخامت لایه اخیر بستگی به میزان عایق حرارتی خواسته شده قابل افزایش است (شکل ۱-۲). این دو لایه توسط بلت‌های دوسر رزوه به قطر ۵ میلیمتر در فواصل ۲۰ سانتیمتری به همدیگر متصل می‌شوند. بلت‌ها درکارخانه توسط جوش نقطه ای به آرماتورهای قائم وصل و توسط مهره‌های پلاستیکی به پانل‌های پلی استایرن محکم می‌شوند. نقش بلت‌ها، هم نگهداری پانل‌های طرفین و تحمل بارناشی از بتن ریزی و هم تکیه گاه میلگردهای لازم افقی وقائم دیوار می‌باشند ضمن آن که مقاومت بالائی در برابر کمانش دیوار در جهت عمود برصفحه دیوار فراهم می‌نماید. فاصله بین دو پانل با تغییر طول بلت‌ها تا ۳۰ سانتیمتر قابل افزایش می‌باشد. میلگردهای قائم دیوار از قطر ۸ تا ۱۲ میلیمتر در کارخانه به همراه بلت نگهدارنده در دیوار قرار گرفته و پس از نصب در جای خود مطابق پلان طراحی بتن ریزی می‌شوند. با توجه به اینکه ضخامت بتن و آرماتورگذاری دیوار با محاسبات سازه ای قابل تغییر می‌باشد، لذا محدودیت خاصی در تعداد طبقات قابل ساخت با این سیستم وجود ندارد. جهت حفاظت در برابر آتش، اجرای لایه گچی یا سیمانی مطابق آئین نامه‌های بین المللی بر روی سطوح داخلی وخارجی دیوار می‌بایستی اجرا گردد.

۱-۳ : دیوار پارتیشن: پارتیشن سیستم از جنس پلی استایرن و به عرض ۶۰ سانتیمتر و ضخامت از ۶ تا ۲۰ سانتیمتر و در طول دلخواه تولید می‌شود. در داخل هر مدول ۲ عدد پروفیل از ورق خم خورده پانچ شده کار گذاشته شده است که در ارتفاع دیوار ادامه دارد و ضمن فراهم آوردن مقاومت ایستایی، جهت اتصال مکانیکی پارتیشن به سقف وکف و پوشش نازک کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله‌های برق و تأسیسات نیز به سادگی از داخل مقطع پروفیل و سوراخ‌های پارتیشن قابل عبور می‌باشند. 

۲- مزایای عمده سیستم: سرعت نصبصرفه جویی در مصرف انرژیافزایش دوام و محافظت جوی سازه ساختماناستحکام و قدرت باربریقابلیت نصب تخته گچیکاهش مصرف مصالح نازک کاریصرفه جویی در هزینه حملکاهش وزن ساختمانبرگشت سریع تر سرمایه ساختکاهش پرت و دوباره کاریعایق صداقابلیت عبور لوله‌های تاسیساتی

عدم محدودیت معماری و طراحی

پرسش‌های رایج ¨ دمای بتن ریزی و تعداد طبقات در این سیستم به چه صورت است؟ حداقل گرمای مخلوط بتن بالای ۴-۵ درجه است. در صورتی که در دمای زیر صفر بتن ریزی انجام شود، عملیات سخت شدن بتن با همان حرارت ناشی از گیرش اولیه ادامه می‌یابد. در مورد بتن ریزی در هوای گرم، قالب پلی استایرن اجازه خروج آب بتن را به صورت تبخیر از مخلوط بتن نمی‌دهد و این رطوبت تا سخت شدن کامل بتن باقی می‌ماند. ¨ عکس العمل سیستم در برابر آتش به چه صورت است ؟ گازی که بر اثر سوختن متصاعد می‌شود، گاز کشنده به مفهوم سیانور نیست. گاز۲co و‌هایت گازco . ولی چون از نظر جرم، جرم یک مترمکعب قالب سازه ۲۰-۲۵ کیلوگرم است مقدار گاز هم آنچنان زیاد نیست که فرد را در ساختمان محبوس کند و یا آن را وادار به فرار کند. ¨ آیا این سیستم قابلیت استفاده در ساختمان‌های اسکلت فلزی را دارد؟ می‌توان آن را به صورت دیوار برشی در بین ستون‌ها و یا المان‌های سقفی و برای پوشش کف‌ها استفاده کرد. پارتیشن‌ها را می‌توان با تمهیداتی در روی نمای ساختمان‌ها استفاده کرد، که هم مسئله عایق صدا و هم عایق حرارت و اتصال به عناصر نما را جوابگو باشد. ¨ قابلیت‌های سیستم در سطوح منحنی به چه صورت است؟ المان‌های دیوار باربر قابلیت ایجاد در مدول‌های کمتر از ۲۰/۱ را دارد و سطوح منحنی در حد قوس دور پله شدنی است. ¨ ویبره کردن بتن در این روش به چه صورت است؟ ویبرۀ بدنه شدنی است. به شرطی که لوله ای دور قالب بگردانیم که با ایجاد ویبره حرکت به طول ۴-۵ متر منتقل شود. ویبره به صورت موضعی هم با توجه به اینکه فضایی حدود ۱۵-۱۶ سانتیمتر در وسط داریم، شدنی است. البته استفاده از بتن روان و بتن خود تراز شونده که مقاومت‌های سازه ای هم می‌دهد مناسب ترین راه‌ها است. ¨ گردش ماشین در پارکینگ اجرا شده با این سیستم به چه صورت است؟ با توجه به این که در سقف قابلیت اجرای تیر موجود است، می‌توان طراحی پلان را طوری انجام داد که حجره‌های پارکینگ در جهت طولی دیوار باشد و دهانه لازم را برای گردش ماشین فراهم کرد. در صورتی که این راه‌ها جواب نداد می‌توان در چند نقطه از ستون استفاده کرد. با توجه به این که سیستم قابلیت عبور لوله‌ها را از داخل سقف دارد، احتیاج به بردن لوله‌ها در کف و پوشاندن آن با پوکه نیست. ¨ مشکلات ناشی از وجود پلی استایرن در برابر حرارت به چه صورت است؟ پلی استایرن در دمای ۱۱۰ درجه ذوب می‌شود. ریزش پلی استایرن ذوب شده وقتی اتفاق می‌افتد که لایه معدنی رویه آن از بین رفته باشد و تا آن زمان ساکنین ساختمان از آنجا خارج شده اند و حدود ۱۰۰ دقیقه گچ از ریزش پلی استایرن جلوگیری می‌کند.

GreenblockIcfTwoBlocks

anguilla-homes-icf-1 ICF-Example-3 ICF illustration icf-walls-being-set-up RADIAS-ICF StartWithIcfCorner

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.