سندبلاست چیست

سندبلاست چیست

سندبلاست فرآیند سیلیس پاشی، پرتاب ماسه و شن با فشار بسیار زیاد هوا است‌. پس از سندبلاست کردن سطح‌، بنا بر کیفیت سندبلاست‌، گرد و خاک، مواد زائد‌، رنگ و … از روی سطح فلز پاک می‌شود.
اصول کار در دستگاه‌های سندبلاست sandblast‌
روش کار سندبلاست به این صورت است که ماسه‌های ساینده که عمدتاً از جنس سیلیس، مس باره و اکسید فلزات هستند با استفاده از فشار باد کمپرسور شتاب گرفته و بر روی سطح قطعه پاشیده می‌شوند.

وسیله مورد نیاز سندبلاست‌
-دیگ سندبلاست
-کمپرسور باد
-شلنگ
-کلاه سندبلاست
-نازل سندبلاست
کلیه لوازم سندبلاست شامل دیگ‌های سند بلاست در سایزهای مختلف‌، نازل‌های سندبلاست (۴ و ۵٫۵ و ۶) و شلنگ‌های مربوطه و ساخت کابین سندبلاست (سندبلات شیشه .سندبلات خطوط و…‌) است.

انواع دستگاه‌های سندبلاست‌
-پرکاربردترین آنها در صنعت دستگاه‌های سندبلاست (ایربلاست) سیار هستند.
-صنعتی‌ترین و تخصصی ترین ابزار در این تکنیک نیز دستگاه‌های سندبلاست (ایربلاست) کابینی هستند.
-و هنری‌ترین ابزار در این رشته دستگاه‌های سندبلاست شیشه هستند‌.

موارد استفاده سندبلاست ‌
با استفاده از سندبلاست می‌توان عملیات‌

-زنگ زدایی، ماسه زدایی، و رنگ برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات
-پوایش مات و تمیز کاری انواع قالب‌های صنعتی
-زبر کردن سطوح قطعات (‌با استفاده از ساینده‌های مخصوص‌) جهت بهینه انجام شدن عملیات لعابکاری و تفلون کاری برای ماندگاری و کیفیت بهتر
-‌آماده کردن سطوح قطعات جهت انجام انواع آبکاری‌های صنعتی، تزئینی یا رنگ
-مات کاری، تمیز کاری و آماده کردن قطعات (سندینگ – sanding ) جهت ارائه در بازار‌
-حک کردن نوشته و نقوش مختلف و گود برداری و یا برجسته کاری آنها بر روی سطوح شیشه‌ای، چوبی، MDF، کاشی، سرامیک و طلق که بیشتر برای انجام امور تجاری، تبلیغاتی و تزئینات دکور‌

 

 

نکاتی قابل توجه در مورد‌ سندبلاست‌
در عملیات شاتینگ سطح قطعه چکشی و براق می‌شود
در عملیات گریتینگ که می‌توان آنرا بوسیله دستگاه‌های شات بلاست و سندبلاست نیز انجام داد سطح قطعه مات و زبر می‌شود.
در عملیات سندینگ (سندبلاست‌) سطح قطعه مات یکدست و زبر می‌شود که درجه زبری ایجاد شده بر روی سطح بستگی به جنس و درجه درشتی ساینده مورد استفاده در دستگاه دارد.
‌سندبلاست شیشه ‌
سندبلاست شیشه برای اولین بار در سال ۱۸۷۴ میلادی به‌ عنوان یک روش تمیزکاری ثبت‌ شده و امروزه نمونه‌های فراوانی از طرح سند بلاست شیشه را می‌توان در نمای ساختمان و درب‌های سکوریت مشاهده نمود. پس از اختراع دستگاه سند بلاست و مکانیزه شدن عملیات سند بلاست روی شیشه، طراحی روی شیشه برای مات کردن تمام یا بخشی از شیشه بیشتر رواج یافت.

فرآیند سندبلاست شیشه‌
سند بلاست بر روی شیشه سکوریت به فرایندی گفته می‌شود که با استفاده از پاشیدن پرفشار شن مخصوصی روی شیشه لایه‌ نازکی از شیشه برداشته می‌شود و سطح مربوطه نمای مات پیدا می‌کند. سند بلاست بر روی کل سطح شیشه و یا قسمت‌هایی که بعد از عملیات شن‌پاشی باید به‌ صورت لوگو طرح یا نوشته به‌صورت مات نمایش داده شود انجام می‌پذیرد.

در حالتی که طرح خاصی باید مات شود ابتدا با استفاده از نرم‌افزارهای مربوط به طراحی، طرح یا نوشته یا لوگوی مدنظر طراحی‌ شده و سپس به دستگاه پلاتر فرستاده می‌شود و روی برچسب طرح مورد نظر نقش گرفته و بعد از چسباندن آن بر روی شیشه آماده‌ی فرستاده شدن به اتاق سند بلاست می‌شود.

در نهایت شیشه را پس از فرآیند سند بلاست، عاری از هرگونه شن و ماسه نموده و مورد شستشو قرار می‌دهند و به محل نصب منتقل می‌نمایند و پس از نصب برچسب‌های روی شیشه را برداشته و طرح موردنظر روی شیشه جلوه‌گر می‌شود. سند بلاست را شن‌زنی یا ساب پاشی نیز می‌نامند.

ماده اصلی عملیات سند بلاست ساینده‌های از جنس شن و ماسه هستند که بسته به نوع شیشه و نوع طرح در اندازه سختی متفاوتی به کار می‌روند. کاربرد آن بر روی شیشه موجب توسعه استفاده از شیشه میرال با نقوش مختلف و دلخواه جهت حمام پارتیشن‌، دود بند، بالکن، فروشگاه شده است.

سند بلاست یک اصطلاح کلی برای توصیف عمل پاشیدن ذرات ریز شن توسط بخار و یا فشار هوا با سرعت‌ بالا جهت حکاکی و ایجاد طرح بر روی یک سطح است. گاهی اوقات به‌جای شن و ماسه از ذرات ریز مصنوعی یا از جنس پوسته‌ی نارگیل در فرآیند سند بلاست استفاده می‌شود.

استفاده از معماری سندبلاست شیشه‌ای‌
استفاده از شیشه سندبلاست در پانل‌های شیشه‌ای حمام می‌تواند با ایجاد شیشه‌های مات، زیبایی خاصی را در فضای حمام شما ایجاد کند. نمونه طرح‌های سندبلاستی که بسیار رایج و فراگیر هستند. عبارتند از شیشه‌های دارای طرح‌های موج‌دار و یا خطوط افقی که نمای زیبایی را در محیط زندگی و کاری شما ایجاد می‌کند.

استفاده از پانل‌های شیشه‌ای سندبلاست در درب جلو، بسیار محبوب بوده و ظرافت خاصی را به درب جلو منزل و شرکت شما می‌بخشد. شما می‌توانید نام تجاری و آرم شرکت خود را بعنوان طرح سندبلاست درب ورودی و پانل‌های شیشه‌ای خود برگزینید.

اگرچه کنده کاری بر روی شیشه، عملی تزئینی است، سندبلاست هم به نوبه‌ای به زیبایی پانل‌های شیشه‌ای کمک می‌کند. استفاده از شیشه‌های سندبلاست، اثر انگشت را بر روی شیشه‌ها کاهش می‌دهد. شکل مات و بافت‌های ایجاد شده توسط روند سندبلاست می‌تواند اثر انگشت و لکه‌های سخت را بر روی شیشه بپوشاند. همچنین شیشه سندبلاست اثر گرد و غبار بر روی شیشه را نشان نمی‌دهد.

برخی از پارتیشن‌های جدا کننده فضا در اتاق‌ها با استفاده از ویژگی سندبلاست، آثار هنری زیبایی را به تصویر می‌کشد. بعنوان مثال در هتل‌های مجلل و موزه‌ها، از پانل‌های شیشه‌ای بزرگ با طراحی سندبلاست اشکال حیوانات و یا غیره فضایی زیبا و فریبنده ایجاد می‌شود. ‌

‌می‌توان با نرم افزارهای کامپیوتری طرح خاصی را برای شیشه سندبلاست خود طراحی نمود. امروزه افراد تمایل بیشتری به استفاده از این شیشه‌ها در فضای بیرونی و داخلی منزل و شرکت خود دارند. شما می‌توانید طرح‌های خاص خود را بر روی کاغذ یا مقوا بکشید و با چاقو برش دهید و سپس از این طرح‌های برش داده شده برای طراحی سندبلاست استفاده نمایید.

می‌توان تنها بر روی منطقه کوچکی از شیشه اثر خود را طراحی نمود و از شن پاش تنها بر روی آن محدوده استفاده کرد. ‌

 
 

سندبلاست مخازن
برای رنگ آمیزی مخازن ذخیره و همچنین برای پوشش مخازن با اپوکسی لازم است تا ابتدا سطح سند بلاست شود.ابتدا کلیه وسایل و تجهیزات و مصالح مورد نیاز از قبیل کمپرسور باد، میکسر بادی، همزن، پمپ ارلس، ماسه و داربست به پای کار انتقال می‌یابد. کلیه ماشین آلات ، تجهیزات ، ابزار و مصالح مورد استفاده در عملیات‌های سند بلاست و رنگ آمیزی باید مطابق استاندارد‌های ذیربط بوده و مورد تایید واحد نظارت پروژه باشد.

با لحاظ شرایط جوی و مساعد بودن هوا سندبلاست که عمدتاً بر اساس استاندارد سوئدی SA2 1/2 انجام می‌گیرد، شروع و پس از اتمام سندبلاست هر ناحیه در همان روز ۲۰ دقیقه بعد از هواگیری و تمیز نمودن سطح کار لایه اولیه رنگ (پرایمر) اتیل سیلیکات یا زینک ریچ اپوکسی اعمال می‌گردد. اجرای رنگ آمیزی مراحل بعدی و لایه‌های میانی و نهایی باید پس از شتشوی سطح کار با دستگاه واتر جت و خشک شدن سطح صورت می‌پذیرد. البته قبل از رنگ آمیزی هر لایه عملیات تاچ آپ در محل‌هایی مثل لبه‌ها و گوشه‌های کار و محل درز جوشها و نقاطی که احیاناً عیوبی وجود داشته باشد انجام می‌شود. در هر مرحله و پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت بر روی سطح خارجی مخزن و تا ۷۲ ساعت برروی سطح داخلی مخزن البته پس از تایید دستگاه نظارت و رعایت مسائل فنی از قبیل ضخامت مناسب لایه، تمیزی کار و عدم وجود شُره رنگ، آور اسپری (Over Spray) ، خلل و فرج سطح رنگ و هر نوع عیب دیگر، عملیات رنگ آمیزی لایه بعدی اجرا می‌شود.

تاریخچه سندبلاست:

Benjamin Chew Tilghman مخترع اولین دستگاه سندبلاست می‌باشد. تاریخچه هر چیزی بوجود آورنده آن است و تاریخچه سندبلاست نیز مخترع آن … Benjamin Chew Tilghman تیلگمن مردی است که با دقت در محیط خشن اطراف خود توانست سندبلاست را اختراع کند. نقل شده است روزی ژنرال تیلگمن از پشت شیشه پنجره اتاق خود مشغول نگاه کردن به افراد خود بود، که متوجه مات شدن قسمتی ازشیشه پنجره اتاقش شد که درطوفان شن روز قبل در معرض طوفان شن بود

خودتان میتوانید تصور کنید که باقی ماجرا چیست؟؟؟
بله ، تیلگمن به فکر ساختن دستگاهی افتاد که بتواند ذرات ماسه رابا شدت بر روی سطح شیشه پرتاب کند و بدین ترتیب اولین دستگاه سندبلاست جهان ساخته شد . تیلگمن با این کار خدمت بزرگی را به جامعه بشریت عرضه داشت، زیرا در بسیاری موارد هزینه روشهای جایگزین تمیزکاری و آماده سازی قدیمی‌سطوح، نسبت به سندبلاست بسیار گران قیمت و گاهی غیر ممکن است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.