مشخصات و روش اجرای سقف گرین وافل

مشخصات سقف گرین وافل و روش اجرای آن

سقف گرین وافل نوع دیگری از سقف‌های سازه‌ای است که برای پوشاندن قسمت زیادی از سقف با بارگذاری کمتر‌ اجرا می‌شوند.
مشخصات کلی قالب سقف گرین وافل و روش اجرا:
این قالب به عنوان یک قالب غیر ماندگار سقف محسوب می‌شود. یعنی‌ پس از بتن ریزی سقف، از بتن جدا شده و از آن در سقف‌های بعدی یا پروژه‌های بعدی استفاده می‌شود.‌‌‌‌ این قالب‌ها پس از اتمام عمر مفید، قابل بازیافت است. با این خصوصیت‌، تمامی‌بلوک‌های سقفی را می‌توان از ساختمان حذف کرد.‌

استفاده از این سیستم علاوه بر حفظ منابع به استحکام‌، سبک سازی و ایمنی بیشتر ساختمان در زمان وقوع زلزله کمک خواهد کرد. با توجه به شکل قالب، تمامی‌تیرچه‌های پیش ساخته به همراه مشکلات نصب آنها، در این سیستم سقف حذف می‌شود.‌ همچنین به دلیل استحکام قالب هنگام اجرای سقف، عوامل اجرایی به راحتی می‌توانند بر روی آن تردد داشته باشند. از خصوصیات دیگر این نوع سقف، اجرای آسان آن است.
هدف اصلی: هدف اصلی صنعتی سازی سقف‌های بتنی، کاهش وزن و هزینه، حفظ محیط زیست‌، افزایش ایمنی و مقاومت در برابر زلزله و آتش سوزی‌، کاهش مصرف سوخت و مواد اولیه، افزایش عمر سازه‌ها، کنترل کیفیت اجرا، افزایش سرعت است. در صنعتی سازی مرحله ساخت، تولید و حمل هر نوع تیرچه و بلوک حذف می‌شود.
شکل و نمونه قالب سقف وافل: قالب سقف از جنس پلاستیک کامپوزیت تهیه شده که بسیار سبک است. سطح صیقلی آن باعث می‌شود نمای بتن به صورت اکسپوز (نمایان) مورد استفاده قرار گیرد. قالب‌ها با ابعاد طول ۵۰ سانتیمتر‌، عرض ۶۰ سانتیمتر و ارتفاع ۲۵ سانتیمتر طراحی شده است.
روش‌های زیرسازی سقف: زیر سازی این نوع سقف تقریباً شبیه سقف‌های تیرچه بلوک بوده و می‌توان برای آن از لوازم معمول موجود در کارگاه‌های ساختمانی از قبیل چوب و چهار تراش‌، قوطی فلزی‌، لوله داربست و … استفاده کرد.
اجرای درجای تیرچه: به دلیل طراحی خاص قالب، تیرچه به صورت درجا اجرا می‌شود. با این روش تمامی‌مشکلات ساخت تیرچه و حمل آن نیز حذف می‌شود. با توجه به عدم محدودیت در طراحی تیرچه، با این روش می‌توان تیرچه‌های دوبل را حذف کرد. ‌ این امر سبب می‌شود به دلیل کاهش وزن بتن، وزن سقف تا ۷۹ کیلوگرم بر متر مربع کاهش یابد. در افزایش جان تیرچه به هر مقدار (مثلاً ۱۲ سانتیمتر) در سقف گرین وافل قابل اعمال است.‌ این امر به سبک سازی سازه کمک زیادی خواهد کرد. از محاسن دیگر اجرای تیرچه درجا، عدم نیاز به جابجایی خاموت در تیرهای اصلی هنگام بستن آرماتور تیرچه است. در ا‌جرای تیرچه درجا پیوستگی بتن و صلبیت سقف به خوبی رعایت می‌شود.‌ این امر موجب کاهش لرزش سقف در زمان بهره‌برداری می‌شود. همچنین‌ نظارت و کنترل دقیق بر سایز آرماتور و آرایش آن تا زمان قبل از بتن ریزی انجام می‌گیرد.

 

 

چیدمان قالب: سقف گرین وافل در انواع اسکلت‌های بتنی و فلزی قابل استفاده است. همچنین می‌توان با تغییر نحوه مونتاژ قالب، سقف را به صورت دال یک طرفه یا دو طرفه اجرا کرد. نکته‌ایی که لازم است عنوان شود این است که قالب‌ها با توجه به دهانه‌های مختلف یک بار به وسیله پیچ و مهره تا سایز مورد نظر مونتاژ می‌شوند.‌ در انتهای قالب نیز، قطعه‌ایی به صورت درپوش بسته می‌شود. ‌در زمان جداسازی قالب یا حمل آن دیگر نیاز به باز کردن پیچ و مهره‌ها نیست.‌ در ادامه کار، قالب به صورت یکپارچه و در طول‌های مختلف قابل حمل است. در این روش جان تیرچه‌ها و تای بیم‌ها (شناژ مخفی‌‌ها) به صورت دقیق اجرا می‌شوند. همچنین به دلیل استحکام قالب، عبور و مرور بر روی آن به آسانی انجام می‌گیرد. این قالب جهت جداسازی نیاز به چرب کردن ندارد و به دلیل جنس آن می‌توان تا زمان باز کردن قالب از عمل آوری بتن اطمینان حاصل کرد.
امکان عبور تاسیسات از داخل سقف: عبور تاسیسات از داخل یا زیر سقف باعث سبک شدن وزن کف سازی و در نتیجه بار مرده خواهد شد. همچنین از مزایای این سقف، می‌توان به افزایش ارتفاع مفید سقف و نیز تعمیرات راحت تاسیسات در زمان بهره برداری اشاره کرد.
نمای زیر سقف: نمای زیر‌ سقف کاملاً اکسپوز است و می‌توان از این نما در سقف پارکینگ‌ها و مشاعات‌،‌ بدون نیاز به نازک کاری بهره برداری کرد. همچنین با توجه به ممنوعیت استفاده از بلوک‌های پلی استایرن در سقف پارکینگ‌ها، مدارس و … سقف گریل وافل هم از نظر کیفیت و هم از نظر هزینه کمتر، بهترین جایگزین خواهد بود.
خصوصیات سقف گرین وافل:
.حذف انواع بلوک و تیرچه‌های پیش ساخته
.حذف تیرچه دوبل به دلیل اجرای تیرچه درجا و عدم محدودیت در استفاده از سایز میلگرد در تیرچه
.حذف مراحل و هزینه‌های ساخت تیرچه پیش ساخته، حمل و نقل، انبار کردن و انتقال به طبقات
.عدم نیاز به جابجایی خاموت و شکستن بتن سر تیرچه و سهولت در میلگرد گذاری سقف
.امکان نصب ورق برای ساپورت‌های تاسیساتی در کف تیرچه، قبل از بتن ریزی
.قابل استفاده در انواع اسکلت بتنی و فلزی
.کاهش مصرف بتن و میلگرد به دلیل کاهش وزن سقف نسبت به سایر سقف‌های متداول
.به دلیل سبک بودن قالب و مدولار بودن آن، زیر سازی ساده و کم هزینه و اجرای سریع‌تر با کیفیت بالاتر نسبت به سقف‌های متداول
.با تغییر نحوه مونتاژ قالب می‌توان سقف را به صورت دال یک طرفه و دو طرفه اجرا کرد.
.استفاده از سقف سازه‌ای به عنوان سقف نمایان (اکسپوز) و حذف نازک کاری در مشاعات و پارکینگ‌ها
.ایمنی در اجرا، حریق و زلزله
.امکان عبور تاسیسات از داخل سقف و در پی آن کاهش هزینه کف سازی و بار مرده سقف، همچینی افزایش فضای مفید
.اجرای اقتصادی دهانه‌های بزرگ
.ممان اینرسی و صلبیت بالا به دلیل بتن ریزی یکپارچه سقف که نتیجه آن کاهش قابل توجه لرزش سقف خواهد بود.
.نظارت دقیق به مصرف و آرایش میلگرد تا لحظه قبل از بتن ریزی
.به دلیل جنس قالب گریل وافل ، هیچ گونه جذب آب بتن انجام نمی‌گیرد، و ویبراسیون در آن به صورت کامل انجام می‌گیرد.
‌.به دلیل غیر ماندگار بودن قالب و امکان بازیافت آن، حافظ محیط زیست و سرمایه ملی خواهد بود.
.با توجه به امکان مونتاژ به اندازه‌های مختلف، امکان اجرای دال یک طرفه و دو طرفه وجود دارد.
.گریل وافل نیاز به چرب کردن ندارد و حداقل تکرار استفاده از آن ۵۰ مرتبه است که در صورت استفاده صحیح و مراقبت بیشتر ، این تعداد تا ۱۰۰ مرتبه قابل افزایش خواهد بود.
.با آب به راحتی شسته می‌شود.
.سبک بودن قالب که در کارگاه توسط یک نفر قابل حمل است.

 
 

سقف‌هالودک (حفره‌ای وافل):‌ جدیدترین دال بتنی در دنیا که نیاز به سقف کاذب جهت عبور لوله‌های تاسیساتی ندارد به نام سقف‌هالودک معرفی می‌شود. در این دال از قسمت تار خنثی تیر استفاده بهینه تری شده است.
Waffle slab: دال‌های وافل، راهی مناسب برای ساخت دال‌های بتنی کم ضخامت و قوی است که در آن استفاده از مواد بسیار کمتر است. این دال‌ها گران‌تر از شکل‌های دال‌های معمولی مسطح هستند‌، اما به سبب عمقی که دارند معماران می‌توانند دهانه‌های طولانی‌تری را طراحی کنند. در حال حاضر معماران اسپانیایی یک دال وافل تهیه و اصلاح کرده‌اند که از تعدادی سوراخ پر شده‌ به طوری که خدمات و تاسیسات می‌توانند در عمق دال اجرا شوند. همچنین موجب کاهش ارتفاع کف به کف طبقات و نیز باعث بازگرداندن برخی از هزینه‌های اضافی می‌شود. این دال‌ها باعث افزایش بهره‌وری و صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شوند. این سقف‌ها موجب از بین رفتن بازتاب صدا نیز می‌شوند.
ویژگی‌هالودک:
.سرتاسر ضخامت این سقف می‌تواند به وسیله خدمات و‌ تاسیسات مختلف ساختمان سوراخ شود. یعنی خدمات در عرض مقطع همان فضایی را اشغال می‌کنند که خود سازه اشغال کرده‌ و در نتیجه به هیچ سقف کاذب اضافی برای مخفی کردن آنها نیازی نیست.
.در مجموع سقف‌هالودک، موجب صرفه جویی فضا و حفظ ۳۰ تا‌ ۵۰ سانتیمتری در هر طبقه می‌شود.
.این سیستم برای ساختمان‌های با دهانه بزرگ مانند مدارس و بیمارستان‌ها طراحی و توسعه داده شده است.
.سیستم‌هالودک، دال وافل بتنی است که می‌تواند کابل‌ها برق، لوله کشی و کانال‌های تهویه را در ساختار طبقه‌ جای دهد.
.برای دهانه‌های بزرگ ‌یا متوسط مانند ساختمان‌های اداری، بیمارستان‌ها، مدارس یا‌ هر ساختمان عمومی‌و تجاری ‌یا صنعتی مناسب است.
.همچنین ‌برای دهانه‌های بزرگ در محدوده ۱۰ تا ۱۸ متر به بالا با لبه دال ۵۰-۶۰ سانتیمتر مناسب است.
.این سیستم آزادی و فضای بیشتری از طراحی را برای نوع هندسه و قرار دادن ستون فراهم می‌کند.
.هوا‌ از طریق خط لوله نیمه انعطاف پذیر معمولی یا از طریق یک سیستم پلنیوم (فضای اشغال شده به وسیله ماده)‌ ‌توزیع شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.