نکات ایمنی کار با دستگاه اتوکلاو

autoclave1 (1)

اتوکلاو دستگاهی است که معمولا” از استیل ساخته میشود و در حجم‌های متعددی قابل عرضه است اتوکلاو با استفاده از بخار آب و تحت فشار عمل استریلیزاسیون را انجام میدهد .

این دستگاه پر کاربرد اگر چنانچه استاندارد نباشد  بسیار خطر ناک است پس در هنگام کار با این دستگاه به نکات زیر دقت کنیم

قبل از خرید دستگاه اتوکلاو حتما ” به مارک دستگاه دقت کنید تنها قیمت ملاک خرید دستگاه نباشد چراکه دستگاههای غیر استاندارد گاها” باعث انفجارهای مهیبی در فضای آزمایشگاه میشود .

برای طولانی شدن عمر دستگاه از آب مقطر استفاده کنید تا از تشکیل رسوب در دستگاه جلوگیری نمائید .

مراقب باشید سطح آب درون دستگاه از انتهای دیگ اصلی دستگاه شما پائین تر نباشد .

برای استریل نمودن پلیت‌های حاوی محیط کشت از کیسه اتوکلاو استفاده نمائید .

پیچ‌های دستگاه را کاملا” محکم ببندید و از  بسته بودن تمامی‌پیچ‌ها اطمینان پیدا کنید .

پیچ‌ها را روبه روی هم ببندید تا درب دستگاه بطور یکنواخت بسته شود و بخاری در هنگام کار از آن خارج نشود .

به این نکته توجه داشته باشید که طولانی تر کردن زمان استریل هیچ تفاوتی در نتیجه حاصل از آن ندارد پس طبق دستور العمل‌های داده شده عمل کنید و بطور مثال زمان ۱۵ دقیقه استرل نمودن را به ۳۰ دقیقه افزایش ندهید .

ظروف حاوی محلول را خالی نموده و یا حداقل مقداری از محلول را خالی نموده و سپس استریل نمائید .

ظروفی که حاوی محلول هستند و درب نیز دارند با درب بسته داخل اتوکلاو قرار ندهید و درب شیشه را شل کنید تا بخارات تشکیل شده از آن خارج شوند .

پس از اتمام زمان لازم برای استریل شدن منبع حرارتی را خاموش نمائید و سپس  منبع خروج بخار را بسیار آهسته باز نمائید (اگر داخل اتوکلاو محلول دارید بهتر است این کار را انجام ندهید و منتظر بمانید تا آرام آرام بخار طی فاصله زمانی طولانی تر خارج شود .)

هر زمان فشار داخل دستگاه به صفر رسید درب دستگاه را باز نموده و وسایل را خارج نمائید .

اگر چنانچه پلیت حاوی محیط کشت ر ا استریل نمودید و محیط‌های کشت به داخل دستگاه ریخته شد  حتما”پس از اتمام کار داخل دستگاه اتوکلاو را خوب بشوئید تا محیط‌های کشت ریخته شده در دستگاه تشکیل ژل ننمایند.

برای اطمینان از درست کار کردن دستگاه اتوکلاو از نوار چسب اتوکلاو استفاده نمائید این چسب‌ها در اثر قرار گرفتن در شرایط استریل تغییر رنگ میدهند و این تغییر نشان دهنده درست کار کردن دستگاه اتوکلاو میباشد .

برای تست اتوکلاو خود میتوانید از ویال‌های تست اتوکلاو نیز استفاده نمائید این ویالها حاوی باکتری هستند و نیاز است تا ویالها  را به همراه دیگر وسایل خود داخل اتوکلاو قرار دهید و پس از اتمام کار ویال را به انکوباتور ۳۷ درجه منتقل نمائید  پس از گذشت ۲۴ ساعت اگر چنانچه ویال شما تغییر رنگ داد یعنی دستگاه اتوکلاو به درستی عمل استریل نمودن را انجام نمیدهد

پیشنهاد میشود اگر حجم کار با اتوکلاو بالاست هفته ای یکبار از ویال تست اتوکلاو استفاده شود .

 

2 نظر روی “نکات ایمنی کار با دستگاه اتوکلاو

 1. سلام
  باتشکر
  سوالی داشتم
  اتوکلاو من مربوط به شرکت زعیم است که حدود ۱۰سال پیش خریدم ولی خیلی باهاش کم کار کردم.فقط باید به برق بزنید وروشنش کنید هیچ کلیدی برای تنظیم خاص نداره.قبلا آمپرفشار روی یک عدد خاص می‌ایستاد ولی مدتیه که اگه خاموشش نکنم همینجور بالامیره باید چکارکنم

  • باسلام
   از حیث اینکه با تنظیمات دستگاه این شرکت اطلاع دقیقی نداریم لذا برای اطلاع دقیق به دفترچه راهنما یا با شرکت سازنده تماس بگیرید.
   ولی تنها اشاره ای که میتوانیم انجام دهیم این است که شاید دستگاه از کالیبره خارج شده.
   با این حال اگر باز کار به جایی نرسید در همین قسمت برای ما پیام ارسال کنید تا به قسمت پشتیبانی و واحد کالیبراسیون شرکت ارجاع دهیم.
   با آرزوی موفقیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.