پی سطحی – کم عمق

پی‌ها از نظر سیستم ساخت به سه دسته ی کلی تقسیم می‌شوند (طبق مبحث ۷ ویرایش ۹۲)

۱- پی‌های سطحی [ به پی‌هایی گفته میشود که در عمق کم و نزدیک سطح زمین ساخته می‌شود ]
۲- پی‌های عمیق یا شمع‌ها
۳- نیمه عمیق

dyuuuuo-pey

تقسیم پی‌های سطحی شامل :

– تکی یا منفرد
تکی کلاف شده – نواری
-صفحه ای یا گسترده یا رادیه ژنرال
-مرکب یا مشترک
-باسکولی

پی تکی[منفرد] معمولا از پی‌های تکی یا منفرد مواقعی استفاده میشود که بار وارده ازطرف ساختمانً نسبتا کم بوده و تعداد طبقات ۳ الی ۴ طبقه باشد ازطرفی احتمال نشست غیریکنواخت زمین وجود نداشته باشد

 

پی‌های منفرد یا تکی

 

– درساختمانهای اسکلت فلزی چون تمام بارهاابتدا به ستونها وارد میشود و ستونها بار را به پیهامنتقل می‌ّ نمایند، الزم است پی ازنوع بتن مسلح(بتن آرمه)استفاده گردد. دراین گونه موارد پی‌های بتن مسلح ازنوعتکی(منفرد) اجرا میشود.

– سطح مقطع پیهای تکی(منفرد) دارای شکلهایمربع، مربع مستطیل، چندضلعی، دایره است که برایصرفه جویی درمصرف مصالح میتوان آنرا به صورتپلکانی یا شیبدار اجرا نمود(شکلهای۱-۴۶ و۱-۴۷).

_________

نکته : به دلیل نامتقارن بودن بارستونها، درصورت نشست یکنواخت زمین و درهنگامزلزله، احتمال جابه جایی سطحی پیهای تکی(بدون کالفبندی)وجود دارد، بنابراین امروزه پی‌هارا به صورت پی‌های تکی کالفبندی شده، اجرا میکنند.

________________________________
منبع : مبحث ۷ و کتابهای مقطع متوسطه

 

چگونگی خسارتها در پی‌های منفرد در هنگام زلزله

-۵-۶۳۸

زمانی که در یک ساختمان از پی‌های تکی زیر هر ستون استفاده میکنیم ، برای اینکه در هنگام زلزله و همچنین در هنگام نشست‌های اولیه و نشست تحکیم ، هر پی ساز خودش رو نزنه به طوری که در هنگام زلزله یکی از پی‌ها به طرف راست حرکت کنه و دیگری به چپ ، و در هنگام نشست یکی از پی‌ها ۵ سانت و دیگری مثلا ۲ سانت نشست کنه ، ما میاییم این پی‌های تکی رو به وسیله شناژ به هم متصل میکنیم تا حرکت و نشست پی‌ها نسبت به هم یکسان بشه .

عکس عملیاتی از پی منفرد همراه با شناژ

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.