کارگاه ساختمانی چگونه جایی است؟

در حقیقت کارگاه ساختمانی محل زندگی مهندسان است . جایی که مهندسان بیشتر عمر خود را در انجا با همکاران خود به سر می‌برند . اغراق نیست اگر بگویم یک مهندس بیشتر از آنکه در کنار همسر و کودکانش باشد در کارگاه ساختمانی خود زندگی میکند . گاه این کارگاه یک قطعه راه  در میان کویر و یا کوهستاهای صعب العبور است وگاه  یک سایت تخصصی پرتاب موشک و گاه یک برج چند طبقه مسکونی ، آنچه در تمامی‌این کارگاه‌ها مشترک است اجزاء اصلی بدنه اجرایی آن کارگاه است .

هر کارگاه کلاسیک و نرمال دارای سه گروه کاملا مجزا از یکدیگر است
اول کارفرما که هزینه آنچه ساخته می‌شود را می‌پردازد
دوم پیمانکار که شرکتی است که ابزار و تجهیزات مورد نیاز ساخت و ساز را دارا بوده و وظیفه ساختن انچه کارفرما بدان نیاز دارد را برعهده دارد
سوم مشاور که کار ان ارائه خدمات به کارفرما برای انتقال انچه مورد نیاز کارفرما میباشد با طراحی نقشه‌های مربوطه و نیز کنترل آنچه ساخته می‌شود مطابق در خواست کارفرما در چهار چوب قوانین و استاندارد‌های رایج کشور میباشد . مشاور میتواند دو مسئولیت فوق را جدا گانه یا به طور هم زمان بر عهده داشته باشد یعنی هم طراحی و هم نظارت بر اجرا
مهندسینی که در هر کارگاه حضور دارند به سه گروه زیر تقسیم می‌شوند
پیمانکار اصلی یا به تعبیری پیمانکار مادر
هر پیمانکار مادر دارای گروهی از پیمانکاران جزء میباشد که کارهای اجرایی را به انجام می‌رسانند در هر کار گاه گروه پیمانکار مادر دارای چارت اجرایی خاص خود میباشد که بطور معمول این چارت بصورت زیر می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد
به ترتیب مقام‌های کارگاهی در کارگاه‌ها مهندسین زیر به خدمت مشغول هستند
سرپرست کارگاه ،
 معاون سرپرست کارگاه
سرپرست دفتر فنی ( دفتر فنی خود دارای مهندسینی میباشد که کار انها بررسی نقشه‌ها جهت اجرایی بودن  و تهیه صورت وضعیت‌ها  و دستور کارها و صورت جلسات میباشد . )
سرپرست گروه اجرا ( گروه اجرا از مهندسینی تشکیل می‌شود که کارشان اجرای نقشه‌هایی است که توسط دفتر فنی به انها ابلاغ می‌گردد انهم مطابق نظر دستگاه نظارت )
سرپرست مالی اداری (  کار گروه مالی پرداختهای حقوق کارگران و پرسنل شاغل در سایت و نیز پیمانکاران جزء میباشد .)
سرپرست پشتیبانی  ( کار گروه پشتیبانی مالی تهیه مصالح و تجهیزات مورد نیاز کارگاه)
در بخش نظارت که با نام دستگاه نظارت آنرا می‌شناسیم
سرپرست دستگاه نظارت: ( سرپرست دستگاه نظارت پر مسئولیت ترین فرد هر سایت میباشد کار او نظارت بر کار تمامی‌مهندسان و پیمانکاران مستقر در سایت میباشد . معمولا سرپرست دستگاه نظارت را از مهندسینی با سابقه بالا انتخاب می‌نمایند تا بتواند در تمامی‌جبهه‌های کاری تعریف شده در سایت نظر نهایی را بدهد . سرپرست دستگاه نظارت می‌بایست علاوه بر اجرای ساختمان توانایی بالایی در خصوص نکات فنی و طراحی داشته و دید کلان و قویی در خصوص صورت وضعیت نویسی داشته باشد تا بتواند کلیه گروه‌های شاغل در سایت را راهبری نماید )
ناظر مقیم ابنیه و سازه
 ( وظیفه این مهندس نظارت بر نحوه اجرای صحیح و منطبق بر نقشه‌های مصوب در بخش ابنیه و سازه میباشد . )
ناظر مقیم برق
( بنا بر نوع پروژه در برخی سایتها نیاز است تا یک مهندس برق نقشه‌های برقی هر سایت را چک نماید . )
ناظر مقیم مکانیکال
 ( برخی سایتها دارای بخش‌های مکانیکال اعم از سیستمهای هواساز و تاسیسات مرتبط و نیز سیستمهای جمع اوری آب باران و فاضلاب تخصصی بوده و ناظر مکانیکال وظیف نظارت بر این بخش را دارد )
ناظر مقیم دفتر فنی
 ( این مهندس وظیفه دارد که صورت وضعیت‌های ارائه شده پیمانکار را تحلیل و مورد بررسی قرار دهد)
نماینده آزمایشگاه بتن / خاک / جوش
کارگاه‌های بزرگ دارای سه نماینده مجزا آزمایشگاه هستند که کارهای بتنی / فلزی / خاک را نمونه گیری می‌نمایند .کارفرما
 تنها در پروژه‌های بزرگ دارای دفتری در کارگاه می‌باشد . نماینده کارفرما معمولا تنها در خصوص تائید برخی مصالح سلیقه ای در کارها دخالت می‌نماید مگر انکه مشاور لازم بداند برخی از مطالب طراحی را با کارفرما در میان بگذارد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.