گروت – Grout

fabgroutgr2

گروت چیست؟ گروت تشکیل شده از آب ، سیمان ، ماسه و افزودنی‌های متداول دیگر می‌باشد. از گروت ها جهت پر کردن فضاهای خالی و ترک‌های بزرگ ، لایه لایه شدن و یا خرد شدن استفاده می‌شود.از این لحاظ کاربردگروت مشابه ملات میباشد. گروت کاربردی در زیر صفحه ستونها، آنکربلت‌ها، نصب ریل ماشین آلات،برینگ پل‌ها، بلت‌ها، ریل‌ها، حایل‌ها دارند. مهم ترین مزایای گروت ها این است که مکانی که در آن گروتریخته می‌شود را کامل پر می‌کند. چون گروت منبست شونده خاصیت غیر انقباضی دارد از گروت آماده جهت مصارف مختلفی مثل، زیر صفحه ستون‌ها، آنکربلت‌ها، نصب ریل ماشین آلات، برینگ پل‌ها، بلت‌ها، ریل‌ها، حایل‌ها و …استفاده می‌شود. گروت ها به گونه ای طراحی شده اند که توان جذب نیروهای وارد و انتقال آنها را به بخش زیرکار داشته باشد برای مثال در هنگام نصب انواع ماشین آلات نیروهای وارده از آن‌ها توسط گروت یا ملات به فنداسیون بتنی منتقل می‌شود. ملات‌ها و گروت ها باعث مقاومت‌های مطلوب و مطمئن و همچنین اتصال پایدار بین ملات یا گروت و سازها قرار گیرد و بر روی آن گروت یا ملات قرارگیرد از یک طرف و سطح زیرکار از طرف دیگر میشود. بطور کلی دو روش ملات ریزی یا گروت ریزی در داخل حفرات در محل اتصال آنکرو وجود دارد.

wp9ed36664_0f

 

گروت ریزی با گروت یا ملات خشک در روش اول

گروت ریزی با گروت یا ملات خشک در روش اول در این روش گروت را با استفاده از نیروی تراکمی‌جایگذاری می‌شود.  در زمان  استفاده از گروت یا ملات سیال به علت روانی بودن این ماده در هنگام گروت ریزی خود به خود جایگذاری می‌شود.  مصرف گروت یا ملات‌های نوع خشک کاملاً رضایت بخشی است و در عمل در کارهای ساختمانی استفاده می‌شود ولی این روش جایگذاری همیشه مناسبی نیست، به همین خاطر است که در عمل تمایل با استفاده از روش گروت سیال افزایش روز افزونی دارد.

گروت ریزی با گروت سیال

روش گروت سیال در محل‌هایی که حفرات تقریباً بسته و مسدود و غیر قابل دسترسی بوده استفاده می‌شود ولی بیرون از آن، گروت کاری براحتی امکان پذیراست.

عملکردهای گروت چیست؟

گروت باید قوام یافته و سیال باشد و در حالت معمولی جاری شود. گروت نباید دچار جداشدگی آب و سنگدانه از هم شود و ته نشین نشود. گروت نباید دچار جمع شدگی قابل ملاحظه ای شود. گروت باید توان نگهداری آب ملات بتنی و سیمان را داشته باشد. گروت باید در حداقل زمان به مقاومت مطلوبی دست یابد. مجموعه موارد ذکر شده نیازمند همگونی مخلوط، مواد چسباننده و مصالح سنگی و مواد افزودنی باشد. اگر مخلوط گروت در کارگاه ساختمانی ساخته شود و از مصالح سنگی موجود استفاده شود، دانه بندی مناسب در گروت بدست نخواهد آمد و ضمانت لازم نیز امکان پذیر نخواهد بود. برای بدست آوردن گروت درصد بهینه مواد چسباننده و افزودنی و مصالح سنگی در چنین شرایطی از نظر تکنیکی تقریباً غیر ممکن خواهد بود و از نظر اقتصادی نیز کاملاً غیر اقتصادی است. به همین دلیل است که از گروت مخلوط آماده ایده آلی برای گروت ریزی و گروت کاری استفاده می‌شود. این نوع گروت‌های مخلوط آماده تحت شرایط کنترل شده و فرموله شده و از پیش مخلوط شده در کارخانه بسته بندی می‌شوند. از آنجایی که خصوصیات عملکرد این مواد بطور دقیق مشخص و معلوم است، چنانچه طبق راهنمای سازنده بکار برده شوند و همچنین بطور مناسب مخلوط، تحکیم و عمل آوری شود، نتایج مثبت و رضایت بخشی را خواهید داشت.
مهمترین عامل در انتخاب گروت چیست؟ برای یک کاربرد مشخص بستگی به شرایط و خواسته‌های مورد نیازسرویس، گروت ریزی و یا گروت کاری دارد. هریک از این نوع گروت‌ها دارای خصوصیات و عملکرد مشخص و منحصر بفردی می‌باشند که پاسخگوی نیاز خواهند بود.
انواع گروت چیست؟ گروت منبسط شونده بر پایه سیمان. گروت سیمانی اصلاح شده با مواد پلیمری بسپار. گروت اپوکسی دوجزیی و یا سه جزیی. گروت آماده منبسط شونده .
گروت سیمانی منبسط شونده چیست؟ گروت سیمانی منبسط شونده با مقاومت اولیه و نهایی بالا و زودرس است که بستگی به دمای آب و هوایی محیط و زمان مصرفی دارد. این گروت بصورت پودر خشک بسته بندی شده، آماده مصرف می‌باشد و در هنگام ترکیب با آب، دارای خصوصیات انبساط حجمی‌دو مرحله است. انبساط اولیه گروت حاصل تصعید گازها بوده و هنگامی‌بوقوع می‌آید که پودر آن با آب ترکیب شود و به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول انجامد. فاز دوم انبساط گروت نیز در اثر واکنش شیمیایی گیرش ملات است که یک یا دو روز بعد از اختلاط ملات آغاز می‌شود. به منظور حصول انبساط اولیه بهینه باید ملات را پس از اختلاط با آب سریعاً مورد استفاده قرارداد. گروت مخلوط آماده ای از نوع گروت ضد سولفات بوده و دارای سیمان پرتلند ضد سولفات بر طبق نوع و پودر میکروسیلیکا می‌باشد. این گروت مخصوص دمای بالای ۴۰-۱۰سانتی گراد بوده و چنانچه گروت ریزی در زیر دمای گفته شده صورت گیرد میزان کسب مقاومت کندتر خواهد شد.
گروت پلیمری چیست؟ گروت سیمانی اصلاح شده با مواد پلیمری دارای دو جزء می‌باشد.
جزء مایع گروت پلیمری چیست؟ جزء مایع پلیمری مخلوط سیمان با مقاومت بالا و دانه بندی ویژه با ماسه سیلیسی شکری، با بهترین خواص روان کنندگی است. در هنگام گروت ریزی مایع پلیمری تنها کافیست دو جزء با هم مخلوط شود.
فواید گروت پلیمری چیست؟ گروت دارای مقاومت کششی و خمشی بالااست. گروت دارای خاصیت آب بند کنندگی مطلوب است. گروت دارای خاصیت مقاومت سایشی بالااست. گروت دارای پیوند قوی با زیرسازی معدنی است. گروت دارای مقاومت بالا در برابر اثر آب شور دریا است.
گروت اپوکسی چیست؟ گروت اپوکسی شکل پذیر و بدون حلال و شامل ۳ جزء می‌باشد. گروت اپوکسی دارای رزین اپوکسی، سخت کننده، عمل آورنده آمین و دانه بندی ویژه سیلیسی است. در هنگام مصرف گروت اپوکسی کافیست سه جزء آن با هم مخلوط شوند.
فواید گروت اپوکسی چیست؟ گروت اپوکسی باعث سخت شدن سریع سازه می‌شود که بستگی به دمای اطراف دارد . گروت اپوکسی دارای قابلیت بالای چسبندگی به زیر کارهای معدنی و فولادی دارد. گروت اپوکسی دارای مقاومت در برابر ارتعاشات شدید است. گروت اپوکسی باعث سخت شدن بدون جمع شدگی است. گروت اپوکسی دارای مقاومت بالا در برابر حملات مواد شیمیایی است. گروت اپوکسی دارای مقاومت مکانیکی بسیار بالایی است.
موارد مصرفی گروت اپوکسی چیست؟ گروت اپوکسی برای گروت کاری و ملات ریزی برای پیوند محکم سازه ای در شرایط باربری دینامیکی مناسب است.
گروت اپوکسی در صنایع چیست؟ گروت ریزی درکارخانه جات و ماشین آلات موتوری. گروت ریزی در ژنراتورها. گروت ریزی در پمپها. گروت ریزی در ریل جرثقیل‌ها گروت ریزی در سیستمهای انبارهای بلند.

 
گروت ریزی:
گروت ریزی با گروت سیمانی مناسب می‌باشد که دارای خاصیت غیر انقباضی و مقاومت بسیار بالا می‌باشد. گروت ریزی را می‌توان جهت پر کردن فضای خالی بین صفحات نشیمن و دستگاه‌های صنعتی و سازه‌های سنگین که نیاز به تحمل لرزه و فشار بسیار زیاد است استفاده می‌کنند گروت ساخت فابیر مطابق با استاندارد طراحی و ساخته شده است و مناسب برای گروت ریزی میباشد.
معمولا امکان گروت ریزی قبل از نصب سازه‌های فلزی وجود ندارد. (زمانی که قصد گروت ریزی زیر استراکچر یا ستون میباشد و ویا گروت برای بیس پلیت ) گروت ریزی بعد از نصب بیس پلیت و تراز کردن انجام میگیرد که برای گروت ریزی بهتر است یک گروت منبسط شونده باشد.
گروت ریزی برای این انجام می‌شود که فضای خالی زیر بیس پلیت و فونداسیون را تراز کند و در واقع گروت ریزی برای تنظیم تراز بیس پلیت بکار می‌رود بنابراین قبل از نصب اسکلت، بیس پلیت باید تراز باشد. البته در بعضی سازه‌های کوچک و دکل‌های جدار پوسته ای اسکلت با بیس پلیت همزمان است که در این حالت بعد از نصب بیس پلیت گروت ریزی می‌کنند.
برای گروت ریزی بهتراست که قالب از دو طرف روبروی هم فاصله بیشتری با لبه پلیت داشته باشه تا در هنگام گروت ریزی از یک طرف مخلوط گروت و آب رو که غلظت مناسبی داره و حالت خمیر روان رو داره بریزید تا هوا از یک سمت دیگه خارج بشه. ضربه‌های کوچک به قالب و پلیت برای خارج شدن هوا بی تأثیر نیست.
برای گروت ریزی بهتراست که قالب از دو طرف روبروی هم فاصله بیشتری با لبه پلیت داشته باشه تا در هنگام گروت ریزی از یک طرف مخلوط گروت و آب رو که غلظت مناسبی داره و حالت خمیر روان رو داره بریزید تا هوا از یک سمت دیگه خارج بشه. ضربه‌های کوچک به قالب و پلیت برای خارج شدن هوا بی تأثیر نیست.

خواص گروت ریزی با گروت فابیر: گروت ریزی را در مقاطع با ضخامت ۱۰ الی ۱۰۰ میلی مناسب می‌باشد. گروت ریزی برای استحکام بالا در تمامی‌سنین اجرا می‌شود. گروت ریزی در تراوایی کم و دوام بالامورد استفاده قرار می‌گیرد. زمان انبساط گروت ریزی در شروع ۱۵ دقیقه و در پایان ۲ ساعت می‌با شد. بعد از گروت ریزی مقدار انبساط گروت ۲% در ۲۴ ساعت است. برای آماده سازی سطوح برای گروت ریزی سطوحی که قصد گروت ریزی را دارید باید از هر گونه آلودگی روغنی ،گرد و خاک پاک کرد. استفاده از پمپ باد جهت دور کردن گرد و خاک قبل از گروت ریزی توصیه می‌شود .

روش مصرف گروت زمان گروت ریزی : به مدت ۲ تا ۳ ساعت قبل از گروت ریزی باید سطوح را کاملا غرقاب کرد و در زمان گروت ریزی باید آب اضافی را از روی سطح خشک کرد یا گرفت. صفحات ستونی که قرار است زیر آنها گروت ریزی انجام شود باید از هر گونه آلودگی پاک شده و روی آنها سوراخهایی برای خروج هوا قرار داده شود . در مکا نی که می‌خواهیم گروت ریزی انجام دهیم باید به نحوی قالب بندی شده باشد که به هیچ وجه نشت رطوبت در آن اتفاق نیفتد . اندازه مناسب آب برای گروت ریزی برای هر کیسه ۲۵ کیلویی است: جهت گروت خمیری شکل حدود ۵/۳ لیترآب اضافه می‌کنیم . جهت گروت روان حدود ۵/۴ – ۴ لیترآب اضافه می‌کنیم. جهت گروت ریزی آب را داخل ظرف مناسب ریخته و کل پودر را کم کم اضافه کرده و با یک میکسر مکانیکی مناسب اختلاط را به مدت ۵ دقیقه تکمیل کنید . گروت ریزی حداکثر به مدت ۱۵ دقیقه پس از اختلاط انجام می‌گیرد. زمانی که ضخامت مقطع گروت ریزی کمتر از ۱۵ سانتی متر باشد می‌توان در یک مرحله گروت ریزی کرد ولی برای ضخامت‌های بیشتر باید از سنگدانهای با ضخامت ۱۵ میلیمتر نسبت حجمی‌را با گروت استفاده کرد تا اثرات زیانباز حاصل از هیدراتاسیون از بین برود .

توجه : گروت ریزی باید پیوسته ویکباره انجام شود به همین دلیل باید قبل از اجرای گروت ریزی برنامه ریزی لازم جهت تولید پگ‌های مختلف در مقاطع زمانی مناسب انجام می‌شودکه به محض اتمام پگ بعدی آماده ریزش باشد . برای گروت ریزی حجیم توصیه می‌شود از پمپ‌های مناسب استفاده شود. بعد از اتمام عمل آوری گروت ریزی مناسب باید با مواد یا گونی خیس و یا آب پاشی محافظت شود . نکات قابل توجه جهت گروت ریزی در هوای گرم: مصالح اولیه گروت ریزی قبل ازآماده سازی در هوای خنک قرار گیرد و استفاده شود. خنک کاری تجهیزاتی که در معرض مستقیم گروت ریزی هستند بسیار مهم است . حدالمقدور از گروت ریزی در ساعات گرم روز خودداری کنید . برای گروت ریزی برنامه ریزی مناسبی جهت پیوسته و بدون توقف انجام دهید . دمای آب مصرفی برای گروت ریزی کمتر از ۲۰ سانتی گراد باید باشد . شکل ظاهری گروت ریزی: شکل ظاهری گروت به صورت پودر است. گروت به رنگ خاکستری است.

بسته بندی گروت : گروت درکیسه‌های ۲۵ کیلویی تولید می‌شود .

شرایط نگهداری گروت : ازتماس مستقیم گروت با پوست وچشم خودداری کنید. هنگام اختلاط گروت از تنفس جلوگیری کنید. هنگام کار با گروت از دستکش و عینک ایمنی و ماسک استفاده کنید . گروت را در محیطهای خشک و پاکتهای در بسته نگهداری می‌کنند. مدت زمان نگهداری گروت یک سال پس از تولید است.

 

گروت سیمانی
گروت سیمانی حاوی سنگدانه‌های سیلیسی با ضریب اصطکاکی بالا و بزرگترین سنگدانه را دارد برای اتصال بیس پلیت و فونداسیونها همراه با بارگذاری دینامیکی که ضریب اصطکاک بین صفحه ستون و فونداسیون است گروت سیمانی فابیر با توجه به کاربرد می‌تواند بعنوان یک گروت سیمانی منبسط شونده با افزایش حجم کنترل شده مورد استفاده قرار گیرد، این گروت سیمانی یک گروت مخلوط شده و آماده به مصرف است که به هیچ افزودنی جز آب برای آماده شدن جهت استفاده احتیاجی به مواد دیگر ندارد. گروت سیمانی برای مواردی نیاز است که گروت با افزایش حجم کنترل شده و فاصلۀ دو المان سازه ای نسبتاً نزدیک به هم باشد را پر نموده و خللی باقی نذارد.در این مورد بیشترین مصرف را دارد. گروت سیمانی در فونداسیون‌های صنعتی نیز کاربرد دارد. گروت سیمانی همچنین برای ثابت نگه داشتن انکربولت‌های نسبتاً بزرگ صنعتی استفاده زیادی دارد. گروت سیمانی یک ماده با کارایی بالا و صحولت کار با گروت سیمانی می‌باشد بنابراین گروت سیمانی را می‌توان به یک منبسط شونده با رنج وسیع مصرفی در سازه‌های سنگین گسترش داد گروت سیمانی منبسط شونده با مقاومت اولیه و نهایی بالا که این مقاومت گروت سیمانی به به دمای آب و هوایی محیط و زمان مصرفیرابته مستقیم دارد. گروت سیمانی به شکل پودر خشک بسته بندی شده، آماده مصرف می‌باشد و در هنگام ترکیب با آب، دارای خصوصیت و ویژه انبساط حجمی‌در دو مرحله است. انبساط اولیه گروت سیمانی حاصل تصعید گازها بوده و هنگامی‌بوقوع می‌پیوندد که پودر آن با آب ترکیب می‌شودو به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بطول می‌انجامد. انبساط دوم گروت سیمانی نیز در اثر واکنش شیمیایی گیرش گروت است که یک یا دو روز بعد از اختلاط گروت سیمانی شروع میشود می‌شود. برای انبساط اولیه گروت سیمانی بهینه بایستی گروت سیمانی را پس از اختلاط با آب به سرعت مورد استفاده قرارداد. گروت سیمانی برای اینکه از تبخیر سریع رطوبت در امان باشند باید عمل آوری شوند. عمل آوردن گروت سیمانی با استفاده کیورینگ و یا با استفاده از گونی خیس پس از ریختن گروت سیمانی انجام می‌شود.

کاربرد گروت سیمانی : کار برد اول گروت سیمانی در زیر صفحه ستون و بیس پلیت صنعتی است . جایی که ضریب اصطکاک بین صفحه ستون و گروت سیمانی، مورد نظرگرفته می‌شود. گروت سیمانی در کاشت بولت نیز کاربرد دارد. مصرف عمومی‌گروت سیمانی به عنوان یک ملات بدون جمع شدگی و روان با کمترین خلل میباشد. گروت سیمانی در پمپ تزریق بتن مورده استفاده قرارمی‌گیرد و با خاصیت منبسط شونده خود را برای استفاده در پمپ تزریق بتنبه خوبی عمل میکند. برای پمپ پذیری بیشتر بتن در پمپ تزریق و برای افزایش روانی بتن در پمپ و کاهش استهلاک در پمپ از فوق روان کننده بتن و ژل میکروسیلیس میتوانید استفاده کرد .

مزایا ی گروت سیمانی : گروت سیمانی نوع گروت منبسط شونده است حاوی تمامی‌افزودنی‌های لازم و مواد مورد نیازه سیمانی و سنگدانه می‌باشد و نیاز به هیچ جیز دیگر بجز آب ندارد . گروت سیمانی گروت منبسط شونده است که دارای سنگدانه‌های آهنی نمی‌باشد چون دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی‌شود . گروت سیمانی دارای افزایش حجم کنترل شده است که با ایجاد سیستم انبساط گازی در مرحله بتن تازه، جمع شدگی و نشست در مواد را جبران می‌کند . درگروت سیمانی مقاومت فشاری در کوتاه مدت و دراز مدت زیاد است و با در نظر گرفتن مواد افزودنی آن با توجه به استانداردهای لازم می‌باشند.

بسته بندی گروت سیمانی : گروت سیمانی در سطل‌ها ۳-۱۰-۲۰-۲۵ کیلوگرمی‌و یا در کیسه‌های ۲۰ و ۲۵ کیلوگرمی‌می‌باشد.

مشخصات گروت سیمانی : گروت سیمانی به شکل پودری است که این گروت سیمانی دارای سنگدانه است.

نگهداری گروت سیمانی : گروت سیمانی در بسته بندیهای اصلی بدور از رطوبت و گرمای شدید و حداقل ۱۲ ماه قابل استفاده است . در غیر این صورت مدت تاریخ انقضاء گروت سیمانی زودتر فرا می‌رسد .

مصرف گروت سیمانی گروت : گروت سیمانی در دو حالت روان و خمیری قابل استفاده است . در صورت نیاز به حالت رونده و خود تراز شونده گروت سیمانی هر کیلوگرم از را با ۱۵۰ cc الی ۲۰۰ cc آب مخلوط کرده و مورد مصرف قرار دهید. توجه فرمایید استفاده از آب بیش از میزان نیاز مقاومت فشاری را دچار آسیب خواهد کرد . •در صورت نیاز به حالت خمیری پلاستیک هر کیلوگرم را با ۱۳۵ cc الی ۱۴۵ cc آب مخلوط نموده و استفاده کنید. • قبل از مصرف گروت سیمانی حتما سطوح را از هر گونه چربی و آلودگی پاک کنید . • مخلوط کردن گروت سیمانی و گروت منبسط شونده و آب را سریع مصرف کنید . • در مناطق گرمسیر حتی المقدور برای آب مورد نیاز گروت سیمانی از آب سرد استفاده نمایید و وسایل را از گرمای شدید حفظ کنند .

مشخصات گروت سیمانی: مقاومت فشاری گروت سیمانی یک روزه هفت روزه بیست و هشت روزه. مقاومت خمشی فاب گروت یک روزه هفت روزه بیست و هشت روزه. زمان لازم برای مصرف گروت سیمانی برای شروع ۱۵ دقیقه تا پایان کار۲ ساعت. وزن گروت سیمانی تازه مرطوب تقریباً ۲۱۷۰ کیلو گرم است.

ملات خمیری است که مورد استفاده برای اتصال بلوک‌های و ساز‌ها و پر کردن شکاف بین آنها مورد استفاده قرار می‌گردد

ملات می‌تواند در بلوک‌های سنگ، آجری و انواع بلوک مورد استفاده قرار گیرد ، ملات پس از استفاده سخت می‌شده در نتیجه یک ساختار با دانه‌ها سفت و سخت ایجاد میکند ملات‌های مدرن معمولا از مخلوطی از شن و ماسه، اجزا که بهم پیوسته هستند مانند سیمان و یا آهک، و آب ساخته شده است. ملات برای تعمیر نیز مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

ملات هوازی: ملات‌هایی که ترکیبات و انفعالات آنها در هوای خشک انجام شده و به ملات‌هایی که در هوای خشک به استحکام لازم می‌رسند ملات هوازی گفته می‌شود. در صورتی که به ملات هوازی آب برسد یا به این ملات رطوبت برسد دچار تغیرات شده و طبله میکند و اگر این نوع ملات برای پر کردن و برای اتصال بلوک استفاده شده باشد سازه دچار مشکل شده و می‌تواند موجب خراب شدن سازه گردد.
ملات آبی: ملات که انفعالات با وجود رطوبت و یا در آب انجام می‌شود و به استحکام میرسد ملات آبی می‌باشد .در صورت که ملات آبی در هوای خشک قرار گیرد، حرارت باعث پوک شدن آن ملات می‌شود. پوکی در ملات باعث خرابی سازه می‌گردد. به طور کلی مقاومت ملات به موارد مختلی و نوع و کاربرد سازه وابسته می‌باشد.و باید با توجه به آن ملات مورد نطر را انتخواب کرد. ملات سیمان پورتلند (که اغلب به سادگی به عنوان ملات سیمانی شناخته می‌شود) و با مخلوط کردن سیمان پرتلند معمولی (OPC)، آهک هیدراته، و دانه‌ها (شن و ماسه) با آب ایجاد می‌شود. ملات سیمان پلیمری ملات سیمان پلیمری (PCM) این ملات ساخته شده از موادی است که تا حدی جایگزین سیمان در ملات سیمان معمولی می‌باشد. و با پلیمر ساخته شده است. مواد افزودنی پلیمری عبارتند از لاتکس یا امولسیون، پودر redispersible پلیمر، پلیمرهای محلول در آب، رزین مایع و مونومر است. این ملات‌ها دارای نفوذ پذیری کم می‌باشند، و با کاهش نفوذ پذیری در این ملات مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته است. این گونه ملات‌ها بدون ترک خوردگی و جمع شدگی میباشند، به طور عمده برای تعمیر سازه‌های بتنی طراحی شده است. برای مثال MagneLine. ملات تولیدی فابیر شرح این ملات ملات خشک فابیر یک ملات خشک با ضریب اصطکاکی زیاد و شامل سنگدانه‌های سیلیسی مناسب برای اتصال بیس پلیت و فونداسیونهای میباشد این ملات یک ملات خشک می‌باشد که آماده مصرف بوده و بجز آب نیاز به افرودنی دیگری ندارد. این ملات بیشتر مصرف را در مواردی که لازم است ملاتی با مقاومت بالا وروانی خوب فاصلۀ دو المان سازه ای که نسبتاً نزدیک به هم بوده ( تغریبا ۴ الی۲۰ cm) را پر کرده دارد این ملات به دلیل روانی مناسب خلل و فرجی باقی نمیگذارد. همچنین از این ملات جهت فیکس کردن انکربولت‌های نسبتاً بزرگ استفاده می‌شود. ملات فابیر یک ملات با راحتی در مصرف و کارایی بالا می‌باشد .
موارد کار برد این ملات
• این ملات در مصارف عمومی‌یک ملات بدون جمع شدگی با روانی مناسب که دارای حداقل خلل و فرج در ملات میباشد. • این ملات فابیرکاربرد گسترده درپرکردن فواصل دوالمان سازه که نسبتاً نزدیک بهم هستند ( تغریبا ۴ الی۲۰ cm) و نیازمند به مقاومت و روانی بالا دارند دارد. • دیگر استفاده این ملات در زیر صفحه ستون و بیس پلیت‌های صنعتی میباشد که ضریب اصطکاک بین صفحه ستون و گروت مورد نظر مهندس طراح می‌باشد. • از این ملات در کاشت بولت استفاده می‌شود. خواص این ملات • ملات فابیر به دلیل آن که مواد افزودنی آن کاملا مطابق استاندارده می‌باشند دوام این ملات نیز تضمین شده است. • ملات فابیر حاوی تمام افزودنی‌های لازم و مواد سیمانی و سنگدانه می‌باشد. • این نوع ملات فابیرشامل افزودنی ملاتی است که روانی مناسب به ملات داده وموجب استحکام و مقاومت بالای آن میگردد. • ملات تولیدی فابیر شامل سنگدانه‌های آهنی نمی‌باشد. • این ملات با ایجاد سیستم انبساط گازی جمع شدگی و نشست در ملات را جبران می‌نماید. بسته بندی ملات فابیر این ملات در سطل‌های ۳- ۱۰-۲۰و ۳۰ کیلو گرمی‌و در کیسه‌های ۲۰ و ۲۵ آماده تحویل می‌باشد. شکل این ملات این ملات حالت مخلوط پودر و سنگدانه دارد.
طریقه نگهداری ملات: این ملات ۱۲ دربسته بندی اصلی بدور از رطوبت و حرارت قابل استفاده می‌باشد. ونه و افزایش حاشیه خطا برای تجزیه و تحلیل
 

ملات‌های مختلف از دیرباز تاکنون استفاده شده است که عبارتند از:

• ملات گل

• ملات کاهگل

• ملات گل آهک

• ملات ساروج

• ملات ساروج گرم

• ملات ساروج سرد

• ملات گچ

• ملات گچ و خاک

• ملات گچ و ماسه

• ملات گچ و آهک

• ملات ماسه سیمان

• ملاتهای ماسه سیمان آهک

• ملات سیمان بنایی

• ملات ماسه آهک

• ملات خشک

gerot2

نظر در “گروت – Grout

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انسانی؟!؟! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.